Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Rozhovor o programování a mých programech

 

Vytvořeno
12.5.2004,
David Havlíček

 

Magazín LUnet.sk už nefunguje, ale rozhovor, který se mnou na dálku provedl David Havlíček („kapr”) a který na LUnetu vyšel 12.5.2004, si můžete přečíst přímo zde.

Otisk rozhovoru z webu LUnet.sk (Formát .pdf 110 KiB)


Rozhovor s programátorem, který tvoří vlastní kvalitní a zajímavý software (např. Účto). Kolik hodin denně stráví u PC? Co připravuje do budoucna?

Jak jsi se dostal k počítačům?

Pozvolna a nenápadně. V 6.tý třídě jsem chodil na kroužek programování v Pascalu, pak skoro nic, a znova jsem začal na SPŠ elektrotechnické v Pardubicích. Úplně mě minula éra Didaktiků a Commodorů a podobných, v té době jsem ještě nevěděl co počítač je. První počítač, ke kterému jsem se dostal, byla 286. Ale nebyl to můj PC a byl jsem u něj příležitostně. Později jsem měl možnost dělat na cca. 386, ale měl jsem tam jen svůj adresář. Používal jsem tam snad jen T602 (a trochu i formule od Accolade, apod. :) )

Na ZŠ jsme kromě 386tek měli ještě Consuly, ale s těma jsem neuměl... První počítač, kterej jsem měl pro sebe byl notebook 386SX/25 MHz, 8MB RAM, 125 MB HDD, DOS a Win 3,11. – jenže v době, kdy ostatní měli vesměs Pentia, příp. 486 :). Ale Word 6,0, Excel a Turbo Pascal tam chodili.

V podstatě se dá říct, že jsem vyrost na DOSu – sice pod Volcov commanderem, takže si příkazy DOSu už moc nepamatuju, ale nedávno jsem ještě jednu *.bat dávku napsal :). Dnešní děcka už by asi byly v DOSu ztracený (?) – teda aspoň si to myslím.

Kdy jsi začal s psaním programů?

Viz otázky 1 a 3

V čem programuješ?

TurboPascal poprvé

V 6.tý třídě ZŠ jsem začal v Turbo Pascalu – skvělá věc, narozdíl od předchozího Pascalu měl českou nápovědu (i když se špatnou diakritikou). Dodnes si pamatuju červenou hlášku „Error 85, očekává se středník”.

Qbasic

V asi 7mý třídě náš matikář zaved povinně pár hodin programování – dobrej nápad, bohužel až na jazyk – Qbasic. Žádná deklarace proměnných, GOTO, nerealizovatelnost složitějších věcí apod…

TurboPascal podruhé

Pak přišla průmyslovka – na konci prváku mně jeden kámoš pomoh vrátit se do Pascalu – znamenalo to naučit se všechno znova. Cca. v druháku to byla taková moje zlatá programátorská éra. Na notebooku 386 se nedalo dělat nic jinýho než sedět u Turbopascalu, navíc jsem měl na intru čas, takže jsem programování věnoval spousty odpolední. Záměrně píšu „Turbo pascalu” – protože v době, kdy ostatní programátoři sháněli Pascal verze x.y, aby měli to nejlepší, já jsem používal soubor turbo.exe, knihovnu pro práci s grafikou a vlastní knihovny. A to se bohatě vešlo na 1,44 MB disketu. Pozdějš jsem si sehnal ještě CRT knihovnu pro Celeron, PII a vyšší. Zkrátka na Turbo Pascal vzpomínám jenom v nejlepším, a i když je dnes na nic, nedám na něj dopustit.

Balík nějakých věcí v Pascalu mám ke stažení na webu, hlavně si vzpomínám na hodiny s řadou funkcí (kalendář s vlastními připomínkami, budík přes PC speaker nebo LPT port...), doma jsem přes relé zapínal autorádio a používal jsem ho jako radiobudík...

Pak přišel DOSový program pro domácí účetnictví. Ještě než jsem dodělal všechny funkce, jeho vývoj jsem zastavil, protože jsem začal dělat verzi pro Windows:

Borland C++ Builder

Na začátku třeťáku nám učitel doporučil přejít do Borland C++ Builder – takže seznámení s GUI programováním pro Windows 95+, ale hlavně přechod do syntaxe C. Bohužel nám nic neřek o objektech, takže jediný, co jsem s objekty uměl, bylo plácnout komponentu na formulář, což byla docela škoda.

V C++ jsem se pořádně nenaučil a Pascal jsem zapomněl :)

V C++ Builderu jsem koncem třeťáku začal dělat program „Účto – domácí účetnictví, osobní finance”, byla to moje maturitní práce. To programování bylo docela drsný – můj Builder byl sice hodně starej (ani neměl vyznačenou verzi – takže asi 1,0), ale notebook 486DX4 / 75 MHz ho fakt nezvládal. Veškerý programování naslepo, simulace v hlavě, pak zkompilovat postupně jednotlivý unity (samostatně – jen 20 MB RAM !) a nakonec compile project (nikoliv run – to by neutáh!). Při posledním kroku jsem odcházel do kuchyňky (pořád na intru) uvařit si čaj. Nicméně i přes tyhle problémy jsem s Účtem nejen odmaturoval, ale šel jsem s ním i do SOČ (Středoškolská odborná činnost). V okresním kole se na mě tvářili dost kysele, ale ukecal jsem je, takže mě pustili do kraje. V krajským kole (Pardubický kraj – podle školy, ne podle bydliště) byla porotkyně nadšená a kolo jsem vyhrál. Ještě se spolužákama, co s hlasovým ovládáním PC vyhráli jinou kategorii, jsme postoupili do celostátního kola. Bohužel celostátní kolo nám kolidovalo se slavnostním ukončením studia na SPŠE, takže jsme ráno rychle odprezentovali a vypadli, což na takový soutěži neudělá dobrej dojem. Ale vešel jsem se do první desítky. To bylo v roce 2002 – od tý doby jsem Účto jen lehce upravoval a momentálně jsem jeho vývoj pozastavil, z (nejen) časových důvodů, ale chci se k němu co nejdřív vrátit.

Assembler – SIM51

Ve čtvrťáku jsme se (souběžně s programováním pro PC) učili programovat jednočipy – Intel 8051 v Assembleru, prostředí SIM51. Ale to byla jen taková teoretická epizodka, bez praktickýho uplatnění.

Borland Delphi

Na vejšce (Univerzita Hradec Králové – Fakulta informatiky a managementu) jsem se konečně dozvěděl, co je to vlastně objektově orientovaný programování a jak se s tím dělá. Přešel jsem do Borland Delphi, takže jsem se zase vracel k syntaxi pascalu – ale to nebyl problém, horší bylo, že s Pascalem maj Delphi shodnou jen tu syntaxi :), takže zase všechno znova.

Projekt, co jsem v Delphi dělal, jsem nedotáh do stavu, jaký bych si představoval, takže se o něm nebudu blíž zmiňovat. To byl 3. semestr.

V Delphi jsem se nenaučil a C++ jsem zapomněl :)

Java/superwaba

Teď jsem ve 4.semestru a učíme se Javu. Právě si chystám prezentaci Superwaby (programování pro PDA – Palm i PocktePC, resp. WinCE), a plánuju v ní i projekt.

BTW – Java znamená návrat k C-like jazyku :)

Vzpomeneš si na svůj první program? Co to bylo?

„První program” – to je těžko definovatelný – když jsem se učil Pascal, tak jsem „ctrl+F9” (kompilace a spuštění) poprvé stisknul určitě po napsání hodně jednoduchýho zdrojáku. A kterej program byl ten první, co by se dal brát vážně, si nevzpomenu. Navíc jsem vždycky byl zapálenej do programu, co jsem zrovna dělal, a když jsem potom dělal další (lepší, složitější) program, na ten předchozí jsem se díval tak trochu s despektem.

Kolik programů a her už jsi v životě napsal?

Desítky školních úkolů se nedaj počítat. A ty ostatní – ty nechci počítat. Zase jde o to, jestli mám brát jen vážnější věci (cca. 10-20 programů), nebo i jednoúčelový utilitky. A hry nejsou můj obor – snad v Qbasicu jsem udělal šibenici (včetně vykreslování), ale nechtělo se mi dělat databázi slov, co by se daly hádat. A v Pascalu jsem udělal Logika – na toho vzpomínám docela rád, sám jsem ho hrával. Je to obdoba známé plastové hry ve variantě 4 pozice, 6 barev, 10 pokusů (údajně v plastu existovala i složitější varianta), cílem je podle indicií uhodnout skrytou barevnou kombinaci.

Baví tě to ještě?

Momentálně se nepovažuju za programátora – spíš se zrovna snažím naskočit do vlaku, ze kterýho jsem před dvěma lety vypad. Programování by mě bavilo (freeware – jako koníček, živit bych se tím nechtěl), ale nemám na to čas. A taky tak trochu hledám koncepci – jako v čem programovat:

– Na jednu stranu bych se chtěl po skončení tohodle semestru naučit v Delphi, protože je příjemný, mám k němu základ a na domácí freeware tvorbu stačí
– ale Java má budoucnost, jenže je zbytečně složitá a moc mi to v ní nejde
– ale chci se v ní (v superwabě) naučit kvůli PDA

– a ještě ke všemu – můj pilotní projekt – Účto, kterýmu se chci do budoucna věnovat, je v C++… tak teď babo raď. Ale jak říkám, stejně nestíhám, takže zatím nemusím řešit, v čem budu programovat :)

Jo, a taky se chci naučit PHP, protože bych ho docela využil – ale za boha netuším, kdy se k tomu dostanu :)

Na který svůj softwarový produkt jsi nejpyšnější?

Od Účta jsem žádnej pořádnej projekt nedotáhnul do konce, jak bych si představoval – Účto sice není dodělaný, ale funguje. A funguje i všechno okolo, co k němu patří (dokumentace k programu, šíření, uživatelé ... zkrátka komplet(x)ní projekt).

Program šířím jako freeware, aby byl všem uživatelům snadno dostupný a nemuseli ho crackovat, je ke stažení na www.adamek.cz a na download serverech – např. na stahuj.cz, slunecnice.cz, zdarma.sk, . Dále je šířen v edici Počítač můj nepřítel (ač původně bez mého vědomí – navíc ta firma z toho má narozdíl ode mě kačky – pro mě je to freeware), Účto se objevilo ve slovenském Freesoft magazínu, atd .

S konkrétními dotazy a připomínkami se mi mailem ozvalo cca. 20 uživatelů, na www.adamek.cz je v sekci Účto cca. 10-20 přístupů denně, na Slunečnici je napočítáno přes 4000 stažení , na Stahuj.cz téměř 3000 stažení. Údaje z dalších serverů nemám.

Na Slunečnici je Účto se svými 4033 staženími druhý freeware pro osobní finance hned za programem Prime Time Desktop s 4231 staženími – ten ovšem není v českém jazyce a stahuje se 9x větší instalace. A na Slunečnici je o rok a půl déle. Údaje z 18.4.2004.

Vývoj programu jsem (nejen) z časových důvodů přerušil. Ale hodlám se k němu vrátit, na základě zkušeností z praktického užívání a připomínek uživatelů dál vyvíjet a vylepšovat.

Po přidání některých funkcí bych chtěl Účto vypustit do světa překladem do několika hlavních jazyků a možností snadné lokalizace programu uživatelem. Dále bych rád vytvořil jednoduchou verzi pro PDA – pro MS Pocket PC i pro Palm. O verzi pro mobilní telefony budu uvažovat pouze pokud budou mít k dispozici více paměti – moje datové soubory po několikaletém používání zabírají cca. 150 KB, což je na dnešní mobily poměrně dost.

(Když uvážím, že zatím Účto šířím pro DOS a Windows, bylo by v budoucnu k dispozici pro docela dost platforem – a doufám, že budu moct zachovat všestrannou kompatibilitu)

Představ prosím tedy program Účto čtenářům...

Účto slouží k vedení domácího účetnictví, odobních financí. Eviduje příjmy a výdaje 26ti druhů (jídlo, benzín, nájem ...) na 9ti účtech (peněženka, banka, slamník...). Umožňuje sledování výdajů za jednotlivé druhy, vypočítá zůstatky na účtech, atd... Škoda, slov, ať si ho zájemci stáhnou na www.adamek.cz :)

– Je to free plná verze. A nemusí se instalovat, nezapisuje do registrů, ani nedělá jiný kousky co by mohly narušit systém. Zapisuje jen do svýho vlastního adresáře, po smazání zmizí beze stop...

Kolik hodin denně strávíš před monitorem?

Těžko říct, ale nejmíň hoďku určitě, někdy víc. Ono se to nasčítá – dost doma, něco ve škole, trošku v práci…

... vlasy mi zatím rostou, oči koukaj :)

Ne, myslím, že ve srovnání s jinejma lidma trávím před monitorem docela málo času. Hlavně nepařím hry (až na výjimky), takže u PC fakt moc nesedím.

Co připravuješ v softwarové branži do budoucna?

Viz výš – teď se chci rozkoukat v superwabě a stvořit variantu Účta (jen základní funkce) pro PDA, jen mít trochu toho času.

Myslíš si, že jsou české/slovenské programy konkurence schopné programům a hrám ve světě?

No jasně !

Co je český, to je hezký ! (Resp. československý – český píšu jen aby se to rýmovalo)

Česká(oslovenská) hlava vždycky patřila k nejlepším. V Ostravě přelstili cestující anglický strojky v MHD a šetřili na jízdným, v Pardubicích postavili Tamaru a viděj neviditelný US letouny, Tatra vyhrává Paris-Dakar, český hokejisti vyhrávaj hokej, .... (to jsem trochu utek od těch programů a her – ale asi z toho vyplynulo co jsem chtěl říct)

Máš internetové stránky? Na jaké adrese? A co vše na nich mohou uživatelé nalézt?

http://www.adamek.cz

  • Účto – freeware pro domácí účetnictví (a další programy)
  • proti válce – pacifistické stránky
  • veselé básničky mý výroby
  • jízdní kolo, cykloturistika
  • dodávky
  • trochu informací o starších mobilech Siemens

Který český a který cizí program tě v poslední době nejvíce zaujal a proč?

V poslední době... CD&go (resp. CD'n'GO) – program na grabování audio CDs do mp3 – osvědčený Audio Catalyst nechtěl chodit pod Win XP, tak jsem hledal a našel CD'n'GO.

A dlouhodobě můžu pochválit Total Commander (dřív Windows Commander), ve verzi pro PC-Windows i PDA-WinCE/Pocket PC (ghisler.com)

Český... teď mě nic nenapadá (v kombinaci s bodem 11 to asi vypadá docela divně:) )

...třeba nějakej slovník nebo antivir :)

Co by jsi vzkázal našim čtenářům?

Že je obdivuju, že dočetli až sem :)

A ať se juknou na http://www.adamek.cz

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Rozhovor o programování a mých programech. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/sw/rozhovor-lunet

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2024-04-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Facebook je jako vězení. Posedáváš, marníš čas, máš profilovou fotku, píšeš na zdi a strkaj do tebe lidi, který vlastně neznáš.

 

Pro zamyšlení

Raději zemřu nežli bych pravdu odvolal a lži a klamu sloužil.
[Mistr Jan Hus]