Martin Adámek

(jízdní kolo) Začátky
 

?? - 1996

 

Tříkolka

Sice už starší kus, ale československá kvalita, jedno zadní kolo poháněné řetězem. 
(žádný plastový šrot z východu s poháněným předním kolem)

Tříkolka

 

Bantam

Hodně malé kolo s balančními kolečky. 
Bantamové pneumatiky.
Furtošlap (bez brzd a volnoběžky).

 

Další kolo

Trošku větší kolo, kola odhadem cca. 16", dětský rám, starší kus - prasklá zadní vidlice, po zavaření zase praskla, ale jezdilo.
Vzadu torpédová brzda, vepředu gumový špalek brzdil přímo o vzorek pneumatiky. Na tomhle kole jsem se definitivně naučil držet rovnováhu.

Dětské kolo Detail zadní vidlice Detail přední brzdy Detail přední brzdy

 

Pionýr 22 Konečně zase nový kolo. Výrobce Velamos Sobotín. Dětský rám, velikost kol 22", vzadu torpédo, vepředu čelisťová brzda. Jeden jediný převod. Určené pro děti do 10ti let, sloužilo do mých 13ti let (hmotnostní limit jsem taky dávno přešvih:) ). Ke konci nejen chyběly převody (hlavně ty těžší), ale taky už bylo nějak malý. 

Postupně dovybaveno světly, držákem na láhev, nosičem, tachometrem Echo 5 a zadní blikačkou (+zrcátko, dvojklakson a další...). Trochu jsem na něm turistil v rámci východních Čech, ve stoje se dal vyjet i Dobrošov nebo Braunův betlém u Kuksu a další kopce. Maximální dosažená rychlost z kopce cca.45km/h, ale to už se celý kolo kroutilo a vlnilo zleva doprava. Rychlost po rovině dost malá, kvůli lehkýmu stálýmu převodu.

S tímto kolem jsem začal používat přilbu - nejdřív to byla přilba určená na BMX, protože běžné cyklistické přilby ještě nebyly na trhu. Pak přišla cyklopřilba Bell, která jezdila ještě s Authorem Horizon.

V roce 1992 pro mě byla událost i 30 km za den (nutno připočítat vzdálenost z domu do startu a z cíle domů :) ). Přikládám diplomy z některých let:

Náchodský čtyřlístek Klub českých turistů

 

Favorit Když v srpnu 1996 dosloužil Pionýr, přežíval jsem do prosince na půjčeným dámským Favoritu, 2x5 převodů. Neuvěřitelný stroj, rám snad labilnější než na Pionýru a čelisťové brzdy tak extrémně neúčinné, že nebyly schopné uvést kolo do smyku ani na štěrku. V prosinci 1996 jsem upgradoval na Author Horizon.

 

[CNW:Counter]