Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Stan Comena Nevada – zkušenosti z cest

 

Vytvořeno
21. 9. 2012
(publ. 4. 11. )

 

Sepsáno pro web outdoorplus.cz

Cyklocestovatelské expedice

Na první několikatýdenní výpravu na jízdním kole na těžko po Evropě jsem se vydal v roce 2004. Tehdy jsem ještě s dalšími lidmi jel do Monaka. Na všechny následující cesty jsem už vyjížděl samostatně.

V roce 2005 jsem jel podél Labe do Hamburku a přes Dánsko zpět a na nosiči jsem si vezl vypůjčený stan Coleman Nevada.

Následující rok jsem systematicky pokračoval dále po směru hodinových ručiček - Kaliningrad, Litva, Lotyšsko... a přes Bělorusko a Ukrajinu zpět. Termín této cesty ale kolidoval s plány majitele loni vypůjčeného stanu, a tak jsem už používal stan vlastní - na základě dobrých zkušeností to byl opět Coleman Nevada, jen v modernizované podobě (model aktuální v roce 2006) s bočním vchodem, vylepšením různých detailů a pískovou barvou. Tento stan mě pak provázel i při všech dalších cestách - 2007 Přes Rumunsko do Bosny; 2008 Okolo ČR; 2011 Na lehokole okolo Polska; ale i při různých několikadenních akcích, ať už nakrátko na těžko na kole či na lehko na vodu.

Nevadu jsem si oblíbil zejména díky možnosti ji snadno a rychle během několika minut postavit v jednom člověku (za deště, když je motivace, dokonce velmi rychle),

pro cestovatelské spaní vždy na jednu noc s přesunem jinam je velice komfortní, v jednom člověku umožňuje pohodlné plánování cesty, psaní deníku, práci s mapou a v neposlední řadě i vzetí brašen s věcmi potřebnými na noc dovnitř do stanu. To vše při rozumné velikosti a hmotnosti, umožňujících přepravu na hlavním zadním nosiči za sedlovkou klasického kola nebo za sedačkou lehokola, při současné přepravě karimatky a případně i malé brašny. Stan na nosiči vozím zcela vepředu, abych mohl při přejícím počasí sundat jen karimatku, a stan nechat nečinně zahálet.

Přitom je ale týž model stále dostačující i pro dva lidi při několikadenním pobytu v kempu s návraty na jedno stálé místo noclehu.

Na lehokole okolo Polska natěžko

Zajímavou zkušenost jsem s Nevadou učinil v roce 2011 při cestě okolo Polska.

Dvaadvacátého června jsem se po večerním více než hodinovém čekání na konec vydatného deště, který mě naštěstí zastihl po nákupu ve městě, odebral na pláž Baltu přenocovat. Vzhledem k aktuální meteorologické zkušenosti jsem si i přes svoji zálibu ve spaní pod širákem raději postavil stan ...ať je písek i v něm. O půl dvanácté jsem si ještě zaplaval, a šel jsem spát. Mezitím se začal zvedat vítr.

Zhruba nějak po jedné hodině noční mě míra deformace stanu vytáhla ze spacáku, a když jsem po nějaké čtvrthodině pochopil, že už plně přikolíkovaný (což u mě při noclezích vždy na jednu noc jinak není samozřejmostí) stan svými zády neudržím a nastává chvíle, kdy se stan složí se mnou nebo bez, tak jsem popadl boty a mobil a vyletěl jsem ven. Naštěstí jsem měl v(ý)chod namířený na východ, a dulo ze západu. Což je u Baltu normální stav - chcete-li jet na kole po polském pobřeží Baltu, rozhodně je vhodné jet ze západu na východ, nikoliv opačně.

Zvenku jsem ještě nahmátl přilbu (po pláži se občas něco pohybovalo), pak jsem si kvůli létajícímu písku vzal ještě brýle, a konečně jsem prudkému větru pomohl složit zbytky stanu co možná nejmírumilovnějším způsobem. Po určitém boji (hlavně, tuším, po uvolnění tyček, což jsem u placatého 2D stanu dělal prvně) se mi podařilo vnitřek stanu zavřít, abych z něj nepoztrácel věci.

Po odkolíkování zbylých kolíků jsem ruiny stanu i s dvěma brašnami, spacákem, karimatkou a dalšími věcmi odtáhl za roh do relativního závětří (přitom jsem si stihl všimnout tvaru stromů, což mě moc neuklidnilo), prohlédl jsem původní místo, našel v písečné bouři ještě asi jeden kolík, zkontroloval jsem kolo, a podnikl další kroky k opuštění pláže.

O půl čtvrté už jsem byl ve spacáku ve znovupostaveném stanu v oficiálním kempu (kam jinak až tak často nezamířím). Stan své násilné složení nestandardním způsobem obdivuhodně přežil, má jen ohnutou jednu ze dvou hliníkových tyček a postrádám několik kolíků. Dopoledne jsem pak při již standardním balení stanu vytvořil na trávníku v kempu nové pískoviště, aby si děti měly kde hrát... A při výjezdu z města dál na východ jsem se zastavil i na místě činu - částečně z nostalgie, částečně pro další kolíky, byť již obklopené dekami s turisty, na které jinak při svých pozdně-nočních příjezdech na místo spánku nejsem zvyklý.

Vltava mastňácky

Další zkušenost, kdy skladný netěžký snadno postavitelný stan ukázal, na co má, přišla na cyrilsko-husovské svátky roku 2012, kdy jsem, stejně jako další asi polovina republiky, sjížděl ještě se známými a kamarády Vltavu.

Akce to byla mastňácká, celou dobu jsme spali v jednom kempu, kde jsme měli věci, a kam nás vozili řidiči Karosy. A jak už to tak počátkem července bývá, samozřejmě pršelo. A tentokrát i značně vydatně.

A jelikož jsme z Karosina rozmaru první noc přijeli do kempu za tmy, některým z nás se podařilo postavit si stan v lokálním dolíku. Který sice zdánlivě nebyl velký, ale jste-li velké množství vody, tak na velké přibližně rovné travnaté ploše jistě nepohrdnete každým alespoň mírně záporným převýšením, abyste se do něj mohli přemístit. Jako polehčující okolnost pro stavitele mého stanu (tedy mě) nutno říci, že některé stany byly přemisťovány již druhý den pro účely druhé a další noci, zatímco já jsem v Nevadě klidně prodlel po obě první noci... a vodní postel jsem ve stanu objevil až třetího dne večer, po opravdu silné bouřce provázené kroupami, které ne zcela daleko od nás působily škody na hmotných majetcích, jakož i vydatným deštěm. Kemp byl tou dobou naštěstí již prázdnější o vodáky, kteří spějí každou noc jinde, a tudíž už nocovali níž po proudu, takže bylo možné se v té téměř biblické situaci rozhlédnout po nejbližším okolí a nalézt pro stan nečvachtající ostrůvek. Zásadní poznatek ovšem je, že podlážka fungovala výborně. Přestože nezatížená místa podlahy stanu doslova plavala, a při opření se rukou o nějaké její místo jsem poznal princip vodní postele, podlážkou se dovnitř zespoda nedostala ani kapka, a všechny věci na spaní tak zůstaly suché. Za zmínku stojí, že podlážku jsem asi v roce 2010 protrhl a vyspravil s využitím nativně dodávané opravné sady - záplata tedy v kempu u Vltavy prokazatelně fungovala. Dalším příjemným faktem pak bylo to, že po odložení všech věcí do jiného stanu jsem mohl s využitím dalších tří lidí přenést odkolíkovaný, ale jinak stále postavený, stan na vyhlédnuté místo, aniž bych se musel pouštět do rozsáhlejších bouracích a stavebních prací.

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Stan Comena Nevada – zkušenosti z cest. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/ruzne/stan-coleman-nevada-zkusenosti

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Cestuje skupina inženýrů se skupinou manažerů ve vlaku. Každý manažer ma svoji jízdenku, inženýři mají dohromady jen jednu. Najednou jeden z inženýrů volá: „Jde průvodčí!” a všichni inženýři se natlačí do jednoho WC. Průvodčí zkontroluje lístky manažerů a vidí, ze dveře na WC jsou zamčené. Zabouchá na dveře a zavolá: „Jízdenku, prosím!” Z WC se pode dveřmi vysune jeden lístek, průvodčí ho cvakne, prostrčí zpět, poděkuje a spokojeně odchazí.
Na zpáteční cestě mají manažeři jen jeden lístek, a světe div se, inženýři nemají žádný. Jeden z manažerů uvidí průvodčího a zakřičí: „Jde průvodčí!” a všichni manažeři se utíkají schovat na WC. Inženýři trochu pomaleji odcházejí na další WC. Poslední z inženýrů, ještě než se schová, zabouchá u manažerů na WC a zavolá: „Jízdenku, prosím…”
Ponaučení: Manažeři často používají inženýrská řešení, aniž by jim rozuměli.

 

Pro zamyšlení

Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví.
[Karel Čapek]