Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Opel Combo
Historie

 

Vytvořeno
8. 7. 2013

 

Opel Kadett E Combo (1986 – 1994)

Užitkové provedení poslední generace Opelu Kadett.

Přibližně za opěradly předních sedadel se mírně a šikmo zvyšuje střecha vozu, šířka se u užitkového prostoru ve srovnání s kabinou zvětšuje jen mírně, a jen od dolní hrany okének. Koncepcí (tvarem) jde o řešení srovnatelné s vozem Ford Escort Courrier.

Vozy byly dvoumístné nebo s označením Combo Tour (a rozměrným bočním oknem u užitkového prostoru) pětimístné.

Všechna provedení byla třídvéřová (zadní dveře pro náklad jsou dělené – křídlové).

Na rozdíl od soudobého pick-upu Škoda Pick-up (na bázi Favorita) má Combo pro vyšší nosnost zadní nápravu odpruženou listovými pery jako užitkové vozy, nikoliv vinutými pružinami jako soudobé osobní vozy.

Opel Combo B (07/1994 – 10/2001)

 

 

Přední polovina vozu vychází z vozu Opel Corsa B (navíc je na střeše alkovna, přístupná zezadu z ložného prostoru a rychle podléhající korozi), za ní je naroubován přibližně krychlový ložný prostor, širší i vyšší než kabina. Proto je toto Combo vybaveno zrcátky umístěnými na dlouhých ramenech, náchylnými na aerodynamické sklápění při jízdě vyšší rychlostí, proti větru nebo při těsném míjení s protijedoucím kamionem.

Koncepcí (tvarem) je toto provedení podobné vozům Ford Fiesta Courrier nebo Citroën C15.

Mezi veřejností nepanuje shoda v tom, zda jde o Combo B (druhé Combo), nebo Combo A (první Combo, které je formálně samostatným typem, nikoliv karosářskou verzí jiného modelu).

Všechna provedení byla třídvéřová (zadní dveře pro náklad jsou dělené – křídlové). U pětimístné verze Combo Tour se, stejně jako u předchozí generace, na sklopnou zadní lavici cestujících přistupuje dveřmi řidiče a spolujezdce. Sklopnými opěradly je, mj. pro přístup do prostoru na nářadí, vybavena i verze dvoumístná.

Na rozdíl od soudobého pick-upu Škoda Felicia Pick-up má Combo pro vyšší nosnost zadní nápravu odpruženou listovými pery jako užitková vozidla, nikoliv vinutými pružinami jako soudobá osobní vozidla. Combo je ale, díky příbuznosti s Corsou, osazeno třináctipalcovými disky, nepříliš typickými pro jeho nosnost.

V nabídce byly dva atmosférické motory – zážehový 1,4 a naftový japonský 1,7 (Isuzu).

Nezaměňovat s vozem Opel Corsa Van, což je krátká nízká úzká třídvéřová Corsa bez zadních sedadel a zadních bočních oken.

Opel Combo C (10/2001 – 2011)

První na pohled zcela samostatná generace Comba.

Koncepcí (tvarem) se přizpůsobilo vozům jako Citroën Berlingo (Peugeot Partner) či Renault Kangoo.

I přes vnější zvýšení a rozšíření kabiny řidiče (zarovnání s užitným prostorem) sedí řidič a spolujezdec nízko jako v osobním automobilu (na rozdíl např. od soudobé verze VW Caddy s podobnými vnějšími tvary a rozměry). Zvětšení kabiny v nárysu ale přineslo alespoň zrcátka bez dlouhých držáků, seřizovatelná zevnitř vozu.

Vůz získal boční posuvné dveře pro náklad či cestující – žádné až jedny u dvoumístného provedení, jedny až dvoje u pětimístného provedení Tour.
Pětimístné provedení může mít snadno posuvnou přepážku s mříží pro bezpečnou přepravu nákladu ve dvou- i pěti- místném aktuálním uspořádání.
Dvoumístná varianta může být vybavena svisle dělenou mřížovou přepážkou pro přepravu dlouhých nákladů při sklopeném sedadle spolujezdce. Pravá část přepážky po sklopení není za spolujezdcem, ale vpravo vedle středového tunelu s řadicí pákou.

Přestože jde na pohled (vnější i vnitřní) o samostatný model, i tato generace obsahuje podvozkové komponenty městského vozu Corsa.

V nabídce byl i akční model Opel Combo Arizona, jenž mohl mít shrnovací plátěnou střechu, podobně jako o několik let dříve vozy Peugeot Partner a Citroën Berlingo. Tato generace je první, kterou Opel nabízel i s pohonem CNG/benzín.

Opel Combo D (2011 – )

Na podzim 2011 byla pod názvem Opel Combo uvedena kopie již vyráběného vozu Fiat Doblo.

Oproti předchozí verzi jsou na výběr dvě délky vozu – kupující si může vybrat, zda si ve srovnání s předchozími generacemi koupí vůz přibližně stejně dlouhý zvenku, ale kratší zevnitř, nebo přibližně stejně dlouhý zevnitř a delší zvenku.

Jde o další z románských vozů prodávaných pod teoreticky německou značkou Opel (podobně jako Fiat Punto, Renault Trafic a Renault Master).
A cca na přelomu 80. a 90. let se pod názvem Opel Arena prodával tehdejší hranatý Renault Trafic.

Všechny generace

Všechna provedení mají pohon předních kol.

Článek popisuje pouze varianty dostupné na českém trhu.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Opel Combo: Historie. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-23]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/pick-up/dodavky/opel-combo

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-23]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

On a ona cestuju v elektricke. On sa pozrie na nu. Ona sa pozrie na neho.
„Informatik” – pomysli si studentka.
„Studentka” – pomysli si bezdomovec.

 

Pro zamyšlení

Kritizovat – to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to uměl.
[Karel Čapek]