Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Osobní blog
Soukromý, neprofesní mikroblog.
Článek č. 367

 


Nafukovací plavecká bójka – porovnání dvou typů

Chtěl jsem kvalitní nafukovací plaveckou bójku (dry bag)
se 2 přetlakovými komorami a jednou suchou komorou na věci,
s madly pro chycení rukou,
s ventily se zpětnými klapkami proti úniku vzduchu při nafukování
a spíše většího rozměru (větší úložný prostor; těžší uživatel).

Nejdříve jsem koupil Agama SWIM PRO + světlo FLASH,
ale šokovala mě malinkatá madýlka, do nichž se nevejde ruka.
Tak jsem koupil Swim Secure Dry Bag XL.

A tudíž zde uvádím jejich vzájemné porovnání:

Agama oproti Swim Secure lepší:
+ Mírně silnější materiál
+ Skvělé ventily

Swim Secure oproti Agamě lepší:
+ Madla, která může dospělý Evropan reálně chytit


---
---

Jednotlivé aspekty:

---
---


Ventily

Agama má skvělé ventily.
Šroubujete postupně dva ventily nad sebou.
Odšroubujete víčko, spodek necháte: Nafukujete přes zpětnou klapku, vzduch neuchází, nafukujete velice snadno, zpětná klapka vás nijak neomezuje.
Podle toho, kolik věcí jste si dali dovnitř, fouknete do každé komory jednou až třikrát, a je to.
Nafoukáno snadno a rychle.
Technická empatie mi velela foukat na střídačku jednu vs. druhou komoru, asi jako když utahujete kolo u auta.
Pro vypuštění vyšroubujete i spodní vrstvu, a vzduch z přetlakové komory může snadno ven. Díky tomu se bójka snadno balí. A pokud se případně do přetlakové komory dostala nějaká vlhkost, tak tím trvale otevřeným vstupem může dýchat a schnout.

Oproti tomu ventily Swim Secure jsou o poznání horší.
Nejsou z tvrdého plastu, jsou měkké, nejsou šroubovací, trochu připomínají ventily na nafukovacích míčích a jiných hračkách.
Není to úplně přesné přirovnání, ale ventily Agama mají blíže ke člunu (skvělé), zatímco ventily Swim Secure mají blíže k nafukovací hračce (zatím fungují).
Z ventilu Swim Secure prostým tahem sejmete měkkou krytku, a foukáte.
Foukáte přes citelný odpor zpětného ventilu, případně někdy na úvod zatlačíte na zpětnou klapku jazykem. Nafukování je významně náročnější než u Agamy. Ale je možné, jde to, není to tragédie. Jen určitý diskomfort.
Vypouštění Swim Secure je mnohonásobně náročnější než vypouštění Agamy. Musíte pořád držet stisknutou zpětnou klapku ve ventilu, a kvůli tomu bójku rozumně nesbalíte. Zvlášť když už jste v suchém oblečení a nechcete si mokrou na zemi odloženou bójku tlačit proti tělu. Když bójku balíte jen tak v rukách ve vzduchu, tak ten rozdíl mezi Agamou a SwimSecure fakt poznáte. Swim Secure prostě dokonale nevypustíte, nesbalíte ho pořádně.

Ventily Swim secure jsou úzké, měkké a vysoké; ale aby se nepoškodily, jsou hned u konce madel. To je dobré řešení.
A jsou u toho správného, logického konce, že když za sebou bójku táhnete ve vodě na popruhu, tak ventil je na opačném konci madla než popruh, takže popruhem na ventil neútočíte, to je dobře.
Oproti tomu Agama má ventily plastové, tvrdé, nízké, široké, a z podstaty tedy obecně odolnější vůči nějakému poškození.

---


Madla

Agama má fatální madla.
To je naprostý výsměch.
Resp., naprosté nepochopení evropských těl v čínské konstrukci a naprostá ignorance evropských dovozců.
Do toho madla nestrčí ruku ani dospělá evropská žena. Natož chlap.
Když tam zkusíte ty čtyří prsty nějak násilím nacpat, tak si je odřete.
Prostě ta madýlka jsou takový zmenšený model, vůbec svými rozměry nepočítají s dospělým evropanem libovolného pohlaví.
Takže tam jsou ve výsledku k ničemu. Jasně, můžete bójku chytit do náručí, tlačit si ji k tělu, a tak se jí ve vodě držet, jde to... Ale pak jsou tam ta madla k ničemu, a maximálně vás tlačí a překáží, když tu bójku objímáte a tlačíte k sobě. A ještě jsou z tvrdého plastu, takže o to hůř.
To už si rovnou můžete koupit bójku bez madel a se síťovou vnější mokrou kapsou.

Madla Swim Secure jsou na první pohled z poněkud tenkého a měkkého materiálu.
Koukáte na ně, ohmatáváte je, a říkate si, jak dlouho asi vydrží.
Ale! Vejde se do nich ruka (4 prsty)! Dospělého evropského muže!
Možná trochu i díky tomu, že ten materiál je měkký, ohebný, takže se tvar trochu přizpůsobí dle potřeby.
Ale hlavně jsou větší.

Sílu materiálu a pravděpodobnou výdrž, odolnost, sílu, má větší Agama;
ale otvor pro 4 prsty má větší SwimSecure.
Z velmi náročného až zoufalého hledání na šírém českém a polském internetu mi přijde,
že v červnu 2026 je nafukovací 2+1komorová plavecká bójka Swim Secure jediná na trhu která má madla pro dospělého evropského muže.

Trochu se bojím, jak dlouho ta madla vydrží, ale zatím jsou dobrá.
Resp., jsou asi nejlepší na trhu.
Chytit bójku Swim Secure za madlo je snadné, a to i rychle ve vodě zespodu, když to madlo ani nevidíte.
Říkal jsem si, že by se možná sneslo ovázat bójku popruhem pod madly, aby se snížilo riziko, že se madlo z bójky vytrhne. Ale ona ta síla není velká, člověk je vodou slušně nadnášen, a to madlo bójky je zatíženo jen nemnoha Newtony.


---

Síla materiálu, bytelnost


Konstrukce bójky celkově, co do bytelnosti, ad síla materiálu, síla (průřez) materiálu madel a konstrukce ventilů je lepší u Agamy.
Jenže ta Agama je zabitá těmi mikromadýlky nezpůsobilými pro držení dospělým Evropanem, a tím se vyřazuje ze hry (pokud chcete bójku s madly).

---

Zavírání loďáku


Zavírání suché komory:
U obou klasicky jako loďák, u obou vyznačen rozsah možného narolování,
ale jeden rozdíl tam je:

Agama má na jednotlivých stranách plastového trojzubce také plastové D kroužky.
Po jednom na každé straně.
Takže si loďák můžete ještě zajistit karabinou

Oproti tomu Swim Secure má plastový D kroužek pouze jeden (!).
A naproti němu textilní popruh, jenž tím D kroužkem můžete protáhnout a pak udělat uzel.
Není to tak těsné a nevypadá to tak bytelně, ale něco to dá, a proti širokému rozevření to pomoci může. Ale pokud to má zabránit otevření trojzubce, tak to by ty dva D kroužky a na nich karabina byly lepší.

---

Velikost


Tento Swim Secure ve verzi XL je trochu větší než tato Agama. Vejde se tam trochu více věcí.

Z hlediska schopnosti udržet na hladině uživatele, jenž má lehce přes metrák, jsou obě bójky v pohodě, i ta menší.

Ve větru a vlnách není problém ani s tou větší bójkou (není to tak, že by příliš fungovala jako plachta a táhla uživatele pryč).

---

Obvod pasu


Agama má obvod pasu dost na hraně, skoro hrozilo, že to bude krátké, ale těsně to vyšlo.

A Swim Secure má obvod pasu menší!

Ale! ukázalo se, že není důležité, jaký obvod máte přes pupek!
Protože popruh bójky sklouzne těsně pod břicho, a tam spolehlivě drží těsně nad boky/kyčlemi, a tam nejsou nároky na obvod takové.

---

Délka tažného popruhu


U obou je příliš krátký popruh pro tažení bójky za sebou, bójka překáží,
ale je velice snadné ho nastavit, prodloužit, jiným popruhem, a je to vyřešeno.

Zajímavé je, že když si na hloubce chcete na chvilku odpočinout a chytit se bójky,
tak bójka na delším popruhu se chytá paradoxně snadněji, příjemněji, komfortněji a rychleji.
Protože bójka vám nepřekáží v prostoru, kde si potřebujete přehmátnout, v klidu vytočíte horní končetiny, kam potřebujete,
nahmátnete popruh, a ve zlomku sekundy si za ten popruh bójku bleskově přitáhnete.

(Pokud plavete cokoliv jiného než znak, tak se potřebujete nejdříve otočit k za sebou tažené bójce čelem, a v tom právě ta bójka na krátkém popruhu může překážet, když máte dlouhé horní končetiny.)

A pak, jak si tu bójku za popruh přitáhnete, už ji chytíte buď do náruče, což vám následně samo zvedne nohy, a pak ležíte na hladině s hlavou, horními končetinami a nohama nad hladinou, jak vydra,
anebo, v případě Swim Secure, se chytíte za dolní madlo.

---

Celkově:


Je mi líto těch skvělých ventilů Agamy, po těch se mi bude stýskat,
ale když chci bójku s madly, tak ta madla musejí reflektovat rozměry evropského těla,
takže zbývá Swim Secure, a není nad čím přemýšlet. I s těmi méně komfortními ventily.

---


Barva:

Agama může být svítivě žlutá, oranžová, růžová. V době objednání měli jen žlutou.
Swim Secure je jen oranžová.


Porovnání barev:

Žlutá je perfektně vidět za šera.
Oranžová je za šera vidět dobře.

Oranžová je velmi dobře vidět za bílého dne;
žlutá je za bílého dne vidět různě.


Takže:

Den:
- oranžová dobrá
- žlutá horší

Soumrak:
- oranžová dobrá
- žlutá perfektní


A já se také cíleně snažím mít barvu bójky jinou než barvu čepice, aby byla hlava před bójkou vidět.

Naopak, pokud si pořídím pantofle, abych se po příchodu na hloubku mohl zout a plavat bez bot, tak barvu pantoflí budu preferovat blízkou barvě bójky, aby pantofle na bójce splynuly s bójkou a nebudily dojem, že jsou moje hlava v čepici.

---


Objem!

Pozor, když bójku naplníte věcmi a nafouknete,
tak celkový objem
(což je zhruba konstanta, prostě ji naplníte částečně věcmi, částečně vzduchem, a výsledný objem nafouknuté bójky je vždy zhruba stejný; protože věci uvnitř jsou na úkor vzduchu v přetlakových komorách)
je často významně menší, než uvádí výrobce a prodejce!
Napříč trhem!!!

To je neuvěřitelné, co se zde děje.
Praští to samo do očí, pak to přeměříte, a vidíte, že to prostě nesouhlasí.

Někdy to je vidět už z e-shopu, že když vezmete někdy uváděné rozměry nafouknuté bójky, a v decimetrech to vynásobíte, tak vám to ty litry prostě nedá ani pro ideální opsaný hranatý kvádr!!!

To je neuvěřitelná drzost, co si výrobci a prodejci obecně dovolí. Uváděné parametry snesou všechno.

Je to problém obecně na trhu.

(Nezkoumal jsem, jestli to třeba není objem pytle před zarolováním, ale to je naprosto irelevantní hodnota, s níž výrobce/prodejce s trochou cti a slušnosti nemůže v tomto kontextu operovat. Výrobci aut také neuvádějí objem kufru při otevřených pátých dveřích, že jo...)

---


Poziční světlo:


Agama (dodávané s bójkou a samostatně)
- suchý zip
- vada: jednorázové, po vybití baterie se vyhodí
- plus. světlovodivý rozptylující materiál, který světlo pěkně rozptýlí do širokého úhlu, což je pro takové poziční světlo na vodní hladině žádoucí


Swimaholic Waterproof Safety Light (koupil jsem si k tomu Swim Securu)
- plastová karabina
- plus: uživatelsky vyměnitelné baterie CR2032
- vada: svítí/bliká velice bodově, takže jedním konkrétním směrem až oslňuje, což je špatně, a z ostatních směrů je viditelné významně hůře, což je špatně; jelikož má jít o poziční světlo na otevřenou vodní hladinu, je navržené pro tento účel z podstaty velice špatně; to světlo má být rozptylováno, což není; ta bodovost je naprosto špatně
(No, ale jde přicvaknout k madlu bójky a jdou tam měnit baterie, takže holt člověk zkousne, že to světlo není rozptýlené, protože co mu zbývá jiného...)


--------
--------

Bodově +-:



Swim Secure:

+
Madla dostatečně velká pro dospělého evropského muže

-
Horší ventily, méně pohodlné, méně bytelné



Agama:

+
Skvělé ventily
Mírně silnější materiál

-
Madla naprosto neakceptovatelná, výsměch, atrapa, nepoužitelný mikromodýlek, neznalost rozměrů dospělých Evropanů a Evropanek

 

  


Líbil se Vám článek?


Zpětná vazba – hlasování

Hlasy se na serveru připočítají k počitadlům pro tento článek, např. kolikrát tento článek někoho pobavil a kolikrát tento článek někomu pomohl.

Neukládají se jednotlivá hlasování (vzájemná kombinace hlasů, datum, čas, ani jiné údaje).
Proto nemá smysl odesílat prázdný hlas, nemělo by se co k čemu přičíst.

 

Ve Vašem prohlížeči nebude uložena žádná informace (cookies) o tom, že už jste hlasovali.
- Ve Vašem prohlížeči tedy nebude vidět, jak jste hlasovali.
- Kdykoliv budete moci hlasovat znovu, pokud Vám článek opakovaně pomůže (pobaví Vás, potěší, …).
- Pokud Vás právě u jednoho počítače sedí více, mohou postupně hlasovat další lidé.

Počítám člověkohlasy, nikoliv lidi.
Tedy kolikrát článek někomu pomohl,
nikoliv kolika lidem pomohl
.

Třikrát potěšeného jednoho čtenáře počítám stejně jako tři různé jednou potěšené čtenáře.

Každý má do budoucna neomezený počet hlasů.
Když zapomenete, že jste pro tento článek už hlasovali, nevadí – když Vám někdy v budoucnu bude např. užitečný znovu, tak mu znovu pošlete hlas, že Vám byl užitečný.

Můžete si zvolit 1 až N možností

Štítky, labels, kategorie, témata, tagy, hashtagy

(ve vývoji)
 
#science-technology    
#walk-bike-sport  
 

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Osobní blog: Soukromý, neprofesní mikroblog. . Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2026-06-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/blog

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2026-06-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Vyučující matematiky: „Proč jste se neučil?”
Student: „Byl jsem schopen se dostat libovolně blízko k učebnici, ale ne až k ní.”

 

Pro zamyšlení

Naše řeč je moudrá: dělá zásadní rozdíl mezi „jsem přesvědčen” a „přesvědčil jsem se”.
[Karel Čapek]