Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Osobní blog
Soukromý, neprofesní mikroblog.
Článek č. 52

 


Před časem mě napadla analogie, jak si názorně představit rozdíl mezi bakterií, a virem:

Před časem mě napadla analogie, jak si názorně představit rozdíl mezi bakterií, a virem:

Zhruba před dvěma lety se ve společnosti a v médiích začalo připomínat a řešit, jaký je rozdíl mezi bakterií, a virem.

Že bakterie je organismus. Malý, ale organismus.
Zatímco vir je něco méně než organismus, něco na pomezí živého a neživého.

Tohle jsem tedy tehdy vzal na vědomí, ale nějak jsem to pořád neuměl reálně vnitřně zpracovat.
Jak si ten vir představit, když není ani živý, ani neživý?
Když to není organismus, ale něco položivého, menšího. Jakýsi nekompletní skoroorganismus, který ožije, když se na něco pověsí, jestli tu populární definici biologů a lékařů pro nás laiky chápu správně.

A pak jsem na to přišel:

Bakterie, coby nejjednodušší organismus, je jako auto. To nejmenší a nejjednodušší, ale auto.
Pokud má vyhovující podmínky, vč. dostatku paliva (potravy, vstupu), tak funguje samostatně, jako plnohodnotná nezávislá jednotka.

Zatímco vir je jako přívěs. Sám nenadělá nic.
Jestliže vir je jakýsi skoroorganismus neorganismus, ani živý ani mrtvý, který oživne, když se k něčemu připojí,
tak přívěs je vlastně přesně totéž.
Přívěs není ani motorové vozidlo (nemá vlastní pohonnou jednotku), ani nemotorové vozidlo (není poháněn lidskou ani zvířecí silou).
Potřebuje nějaké jiné, motorové, vozidlo k tomu, aby se uvedl do pohybu, ba aby vůbec držel balanc, v případě jednoosého nebo tandemového přívěsu (s (dvou)nápravou uprostřed, bez přední nápravy u oje).
Bez připojení k tažnému plnohodnotnému vozidlu jen čeká; a až když se k něčemu připojí, tak přívěs může něco dělat. Stejně tak ten vir, který se připojí či přivěsí k jinému organismu, a jinak také jenom čeká, jestli to chápu správně.


Souhlasí to i v další analogii:

Pokud jsem správně v obraze, tak bakterie lze zničit vysokou nebo nízkou teplotou. Podobně jako člověka nebo jiný organismus.
Kdežto vir lze zničit jen vysokou teplotou, zatímco v nízké teplotě se uchovává pro budoucí časy a nic špatného se mu neděje.

To je stejné jako u auta vs. přívěsu.
Auto bude mít na mrazu bez dalších opatření problém. Mráz mu může vybít, poškodit až zničit startovací akumulátor, může zmrazit palivo (příp. u moderních dieselů ještě snadněji močovinu), může zmrazit provozní kapaliny (vodu v chladiči (u vodou chlazeného motoru) a v nádobce ostřikovače), a některé takové události mohou auto přímo poškodit nebo alespoň vyřadit z provozu – po rozmrznutí už nebude fungovat.
Zatímco takový přívěs si na mrazu bude v klidu čekat na připojení, a až ho někdo připojí, tak pojede. Nemá akumulátor, nemá palivo, nemá provozní kapaliny.

Přívěs sám tedy neudělá nic, musí čekat, až dojde k jeho připojení k plnohodnotnému samostatně fungujícímu vozidlu.
Ale zato to čekání zvládne i na silném mrazu.

Takže si vir už umím představit jako nesamostatný jednoduchý ne úplně organismus, který oživne, až když se k něčemu připojí, ale umí čekat na mrazu;
stejně jako přívěs je nesamostatné jednoduché přípojné vozidlo, které oživne, až když se k něčemu připojí, ale umí čekat na mrazu.

Na tu nesamostatnost a připojování se virů reagovalo už v 80. letech 20. stol. názvosloví v ICT, když se objevil pojem "počítačový virus" jako označení škodlivého počítačového programu, který se vmísí do jiného, a pak se aktivuje až činností toho infikovaného normálního programu.
V tomto případě jsem si ale neuměl úplně představit ten aktivní protějšek takovým způsobem, aby to vysvětlilo/symbolizovalo/ilustrovalo/znázorňovalo rozdíl mezi bakterií a virem v biologii.
Oproti tomu ta analogie kompletní auto vč. motoru vs. nesamostatný přívěs mi přijde celkem názorná. Tak snad jsem se v té analogii moc nespletl, snad ten rozdíl mezi organismem a čímsi položivým chápu správně.

 

  


Líbil se Vám článek?


Zpětná vazba – hlasování

Hlasy se na serveru připočítají k počitadlům pro tento článek, např. kolikrát tento článek někoho pobavil a kolikrát tento článek někomu pomohl.

Neukládají se jednotlivá hlasování (vzájemná kombinace hlasů, datum, čas, ani jiné údaje).
Proto nemá smysl odesílat prázdný hlas, nemělo by se co k čemu přičíst.

 

Ve Vašem prohlížeči nebude uložena žádná informace (cookies) o tom, že už jste hlasovali.
- Ve Vašem prohlížeči tedy nebude vidět, jak jste hlasovali.
- Kdykoliv budete moci hlasovat znovu, pokud Vám článek opakovaně pomůže (pobaví Vás, potěší, …).
- Pokud Vás právě u jednoho počítače sedí více, mohou postupně hlasovat další lidé.

Počítám člověkohlasy, nikoliv lidi.
Tedy kolikrát článek někomu pomohl,
nikoliv kolika lidem pomohl
.

Třikrát potěšeného jednoho čtenáře počítám stejně jako tři různé jednou potěšené čtenáře.

Každý má do budoucna neomezený počet hlasů.
Když zapomenete, že jste pro tento článek už hlasovali, nevadí – když Vám někdy v budoucnu bude např. užitečný znovu, tak mu znovu pošlete hlas, že Vám byl užitečný.

Můžete si zvolit 1 až N možností

Štítky, labels, kategorie, témata, tagy, hashtagy

(ve vývoji)
 
#science-technology   #transport   #emergency-services-civil-protection    
#society-thoughts  
 

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Osobní blog: Soukromý, neprofesní mikroblog. . Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-03-28]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/blog

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-03-28]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijíždí bavorák a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Broniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban.
Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá: „Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?”
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Ale jo, proč ne?”
Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má zpracovaná data. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: „Máš přesně 1 586 ovcí.”
„To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci.” Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?”
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.”
„Jste konzultant”, řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to uhodl?”
„Vůbec jsem nemusel hádat,” povídá ovčák. „Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mého psa…”

 

Pro zamyšlení

Válka je hrozná, nepřípustná, ale ještě hroznější a nepřípustnější je otroctví.
[Karel Čapek]