Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Cyklistika – bezpečnost, prevence, cykloporadna

Cyklistická přilba

Cyklistická přilba. Helma na kolo. Jak vybrat, jak používat přilbu. Důvody pro používání cyklistické přilby.

 

Proč, kdy, kdo?

Důvody proč nosit cyklistickou přilbu; kdy; kdo.

 

Výmluvy

Výmluvy, proč někdo nechce nosit cyklistickou přilbu, a odpovědi (argumenty) na ně.

 

Jak vybrat

Návod jak vybrat a koupit správnou (vhodnou) cyklistickou přilbu (rady pro výběr přilby).

 

Jak používat

Návod jak nosit cyklistickou přilbu (rady pro bezpečné používání cyklopřilby).

 

Jiné sportovní přilby

Různé sportovní přilby. Vodácká, lyžařská. Versus cyklistická.

 

Připevnění čelovky

Připevnění čelové svítilny na cyklistickou přilbu - mé technické řešení, chráněno užitným vzorem ÚPV.

 

Připevnění blikačky

Uchycení plnohodnotné zadní blikačky na cyklopřilbu. Řeší např. osvětlení koloběžky, in-line bruslaře, či městského kola.

 

Rozhlasové rozhovory

Zvukové záznamy rozhlasových cykloporaden v Českém rozhlasu Hradec Králové.

 

Časopisové články

Články o bezpečnosti při cyklistice a cykloturistice, které jsem publikoval v papírových i elektronických magazínech.

 

Na těžko na dlouho (!!!)

Tipy, rady a doporučení pro mírně pokročilé cykloturisty. Jak na kole cestovat natěžko s brašnami, stanem, karimatkou a vařičem.

 

Další materiály

Drobné dodatky k prevenci úrazů při cyklistice.

 

Cyklotábor (cyklovíkendovka) – pravidla, bezpečnost (!)

Zásady pro jízdu se skupinou svěřených cyklistů. Jak jezdit na kolech s dětmi na táboře. Táborový řád pro cykloturistický tábor. Pravidla pro děti na kolech na cyklotáboře.

 

Školení (kurz)

Konkrétní témata dle zájmu a dotazů účastníků. Orientační témata: přilba, osvětlení, jízda v silničním provozu, kontrola kola, jízda se skupinou svěřených dětí, delší cesty, výběr kola, jak autem nesrazit cyklistu, ...

 

Evropský slovníček

Dobrý den, prosím, pitná voda, děkuji, nashledanou – pro cyklocestovatele nejdůležitějších pět slov v několika evropských jazycích.

 

Český cyklistický slang (slovníček)

Slang cyklistika, čeština, český slang, jízdní kolo, anatomie jízdního kola; česko-český slovník cyklistického slangu. Cyklo slang.

 

Cyklostezky - rizika a řešení (!)

Jak budovat cyklostezku, na co si dát pozor. Rizika provedení a značení, návrhy konkrétních řešení. Cyklopruhy ve městě, jak vybudovat cyklostezku mimo obec. Souhrn zkušeností z cestování na kole po Evropě, článek určený jako tipy pro projektanty cyklostezek, ale upozorněním na rizika cyklostezek vhodný i pro cyklisty.

 

Prezentace (záznam)

Jak stavět cyklostezky použitelně a bezpečně. Pohled odpůrce cyklostezek v jejich obvyklé podobě. Záznam živé prezentace pro zástupce krajů, měst a obcí.

 

 

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Cyklistika – bezpečnost, prevence, cykloporadna. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-07-15]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/bezpecnost

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-07-15]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Matematik a fyzik dali souhlas k psychologickému experimentu. Hladový matematik je posazen do židle ve velkém prázdném pokoji a naproti němu na druhou stranu pokoje je umístěno jeho nejoblíbenější jídlo.
Psycholog vysvětluje: „Vy budete sedět na židli. Já každou minutu posunu židli do poloviny vzdálenosti mezi jídlem a současnou pozicí židle.”
Matematik se podíval na psychologa se zhnusením: „Cože? Do toho nejdu. Přece víte, že se k tomu jídlu nikdy nedostanu!” Načež vstal a odešel.
Psycholog přivedl fyzika. Vysvětlil mu situaci, fyzikovi se rozzářily oči a začal slintat blahem. Psycholog byl zmaten. „Copak si neuvědomujete, že až k tomu jídlu se nikdy nedostanete?” Fyzik se usmál a odpověděl: „Jistě že uvědomuji. Ale z praktického hlediska se dostanu dostatečně blízko.”

 

Pro zamyšlení

Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat: tomu se ovšem říká fušerská práce.
[Karel Čapek, 1925]