Historie a vývoj jízdního kola
Historie jízdního kola, vývoj jízdního kola ( 1.4 MiB)
(zpracováno jako celotáborová hra na cykloturistický letní dětský tábor)
Historie jízdního kola, vývoj jízdního kola ( 1.4 MiB)
(zpracováno jako celotáborová hra na cykloturistický letní dětský tábor)
ADÁMEK, Martin. Historie a vývoj jízdního kola. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-30]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/historie/vyvoj-jizdniho-kola
ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2025-04-30]. Dostupné z: https://www.adamek.cz
Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.
V nebi se sejdou tři fyzikové: Newton, Pascal a Archimedes. I rozhodnou se zahrát si na schovávanou. Archimedes, jako služebně nejstarší, počítá u pikoly. Sotva začne, Pascal zmizí skryt ve vegetaci. Newton jen popojde, nakreslí na zem okolo sebe čtverec metr krát metr a čeká. Archimedes dopyká, otočí se a zvolá: „Deset, dvacet - Newton!” Newton však zakroutí hlavou a povídá: „Kdepak – Newton na metru čtverečném je přece Pascal!”
Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat: tomu se ovšem říká fušerská práce.
[Karel Čapek, 1925]