Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Před-odjezdové informace o cestě na lehokole okolo Polska

 

Vytvořeno
12.6.2011

 

V pondělí 13.6. odpoledne vyjíždím „vleže, nohama napřed” na cestu okolo Polska.
Jedu nezávisle na těžko, s brašnami a stanem, na českém lehokole Azub. Stejně jako při předchozích cestách hodlám spát v přírodě a vařit na propan-butanu.

Trasa

Podobně jako při cestě okolo ČR v r.2008 (ještě na klasickém trekovém kole) pojedu po směru hodinových ručiček
a mám v úmyslu navštívit všechny pohraniční okresy. Narozdíl od cesty okolo ČR ale nepojedu nutně přímo přes okresní města, někdy se spokojím i se samotným územím okresu –

 • jednak jsem v některých částech Polska ještě nebyl, takže pro mě někde může být zajímavější navštívit jiné město nebo jiné zajímavé místo, než je příhraniční okresní město;
 • a jednak by mě návštěva některých okresních měst zbytečně vedla „cik-cak”. Bohatě stačí, jak klikatě hodlám jet kvůli některým místům, jejichž návštěvu jsem si naplánoval :)

Zadání jsem si tedy na sebe připravil oproti cestě okolo ČR mírnější: „navštívit každý pohraniční powiat/okres”.
Původně to vypadalo na návštěvu starých vojvodství, protože powiatů (okresů) se mi zdálo být moc, ale pak jsem vůči sobě přitvrdil.
Nakonec v poměru k délce trasy vypadá počet pohraničních okresů velice podobně jako v ČR. Čeká mě 70 pohraničních powiatů (a k tomu nějaké s hranicemi nesousedící), přes které jsem si naplánoval trasu dlouhou cca. 3,5 tisíce km. Jízda přímo mezi okresními městy by obnášela asi 3050 km (vč. 2x40 km na trase Náchod-Kladsko a zpět).
Při cestě okolo ČR před necelými třemi lety jsem projel 35 měst pohraničních okresů, a najel jsem přitom 1695 km – takže v případě ČR i Polska vychází jeden okres na přibližně 50 km jízdy.
(Celkem je v celém Polsku 314 powiatů a 65 měst se statutem powiatu; nebo také 335 „powiatových” měst, z toho 44 současně pro sebe i pro okolní powiat; což po překontrolování vychází: 314+65 = 379 = 335+44.
V ČR máme celkem 76 okresů, tedy přibližně 5x méně než v Polsku.)

Můj přehled pohraničních powiatů

Veřejná verze kilometrického plánu (Formát .xls 70 KiB) – notně promazaný km plán cesty, který vlastně v této veřejné podobě už není mým plánem cesty, ale jen přehledem pohraničních okresů

Ilustrační snímky

Září 2010

 
Další snímky z cesty JZ Polsko na lehokole 2010 jsou na patřičné stránce.

Červen 2011

Plexisklový štít už jsem z kola demontoval, a udělal jsem i pár dalších úprav, ty ale nejsou tolik vidět. Snad jen, že mám objemnější karimatku…
(Pořád mám karimatku v provedení pěna + hliníková folie, ale po mnoha letech, kdy jsem používal rozměr 180 x 50 x 0,4 cm, jsem si teď nově dopřál komfortní rozměr 200 x 60 x 1,0 cm – a na nosiči je ten rozdíl vidět na první pohled.)

Smysl

Podobně jako při předchozích cestách po ČR i po Evropě, je i letos mým cílem navštívit zajímavá místa, vidět něco zajímavého. Kdybych chtěl jen najet kilometry (nejlépe hodně a rychle…), tak bych mohl jezdit okolo baráku a nemusel bych s sebou tahat stan, vařič, ani další výbavu.
Informace o zajímavostech na trase jsem tentokrát hledal předem. Hlavně na Wikipedii a něco jsem našel i v papírovém průvodci. Oproti dřívějším cestám po Evropě jsem trasu předem zkoumal výrazně podrobněji – dříve jsem zkrátka jel, měl jsem předem naplánovaných cca. pět míst, a ostatní zajímavosti jsem nechal přicházet mi do cesty samy od sebe. Ale při cestě okolo ČR se mi podrobnější itinerář osvědčil, tak na tuto zkušenost zkouším navázat.

Částečně z recese a částečně pro zajímavost a pro představu chci navštívit i některá z polských míst, o kterých zpívá polská skupina Brathanki v písni „W kinie, w Lublinie”.
Ono je v textu té písně zmíněno tolik míst, že ani není divu, že některá budu mít při cestě – možná až čtyři. Ale určitě chci navštívit jedno konkrétní, u kterého mi kdysi, když jsem tu písničku znal jen krátce, dalo práci pochopit význam. A pak jsem z toho porozumění měl takovou radost, že to místo musím navštívit :) A navíc je na trase.

Zdroje informací

Pro plánování jsem využil mj. tyto zdroje:

Články na Wikipedii

Mapy na Wikipedii

Jiné weby

A nakonec jsem sehnal automapu s administrativním dělením, vč. hranic okresů.

Dřívější cesty

V letech 2004-2007 jsem na běžném trekovém kole při čtyřech cestách Z Náchoda k moři a zpět (postupně JZ, SZ, SV, JV) navštívil 22 evropských států, vše nezávisle na těžko, na kole z domu a domů, bez využití vlaku či kamion-stopu.
V r. 2008 následovala výše zmíněná cesta na kole okolo ČR. Kromě toho jsem 15 let (1995-2009) jezdil na cykloturistický tábor – jako dítě, vedoucí, hlavas.
V září 2010 jsem pro zajetí lehokola vyjel na 4 dny do jihozápadního Polska (trasa se mi teď lehce kryje, ale ne moc), nicméně i tak mám na svém lehokole zatím najeto jen 2197 km (+ cca. 450 dříve na půjčených lehokolech na vyzkoušení), takže při porovnání s více než padesáti tisíci km na běžných kolech koncepce rover zatím nemám pocit, že bych na lehokole nějak moc uměl.

Aktuality z cesty

Během cesty hodlám na web posílat zprávy o jejím průběhu.

Partneři cest


Sportarsenal Lysá n.L. (jiný web, nový panel)
 

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Před-odjezdové informace o cestě na lehokole okolo Polska. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/okolo-polska/odjezd

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Student potkal ve vlaku Einsteina a ptá se ho:
„Promiňte, pane profesore, zastavuje u tohoto vlaku New York?”

 

Pro zamyšlení

Jsou tři druhy lží:
Lži, proklaté lži a statistiky.

[Benjamin Disraeli]