Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Bakalářské a diplomové práce – tipy a rady

 

Informace pro studenty, kteří u mě píší bakalářskou nebo diplomovou práci.
A vlastně i obecné rady pro psaní seminárek, bakalářek a diplomek.

Obecné zásady

 • Veškeré termíny a povinnosti si hlídáte sami – nastudujte si harmonogram i další informace na webu. Když za mnou s něčím přijdete ( = napíšete mi), budu to řešit. Tj. nebudu Vás s ničím oslovovat sám, termíny si hlídejte. Co kdy musíte mít, si najděte na webu, příp. se doptejte na studijním – termíny neřeším.
  A pak počítejte s tím, že jsem jenom člověk (který se vašim diplomkám a bakalářkám věnuje ve svém volném čase, bez nároku na honorář), takže se pokuste vyvarovat toho, že mi něco pošlete dva týdny před termínem, do kterého se s tím musí něco udělat. Z vlastní zkušenosti vím, že je to těžké, ale pochopte, že vaše bakalářky jsou pro mě koníček, nikoliv brigáda či zaměstnání, takže jejich narovnání do mého kalendáře není snadné.
 • Nastudujte si pokyny pro formální úpravu prací (bývaly na webu UHK (jiný web, nový panel) , snad jsou ukryty i někde v tom aktuálně používaném exportu ze Sharepointu – Google s vámi).
 • Důsledně citujte všechny zdroje (!)
 • Zdroje citujte přesně podle generátoru citací (www.citace.com, ČSN ISO 690) (jiný web, nový panel) ; u elektronických zdrojů nezapomínejte na datum citace (!)
 • Zkuste využít i nějaké papírové knihy, v seznamu citací vypadají dobře (sám dobře vím, že ICT témata svádějí k vystačení si s e-zdroji).
 • Podobně působí hezky i nějaký cizojazyčný zdroj.
 • Pozor na Wikipedii – podrobněji níže.
 • Ve Wordu používejte styly, především pro nadpisy (důvody jsou stejné jako k používání CSS na webu, navíc Vám pak Word ze stylů NadpisX sám udělá obsah).
 • Dodržujte základní typografické zásady (např. spojovník je krátký přímo mezi písmeny, pomlčka je dlouhá (alt+0150) a oddělená mezerami).
 • Nadpisy mějte automaticky číslované; s výjimkou úvodu, závěru, zdrojů, případného nadpisu "přílohy" (ale jednotlivé přílohy pak očíslujte) a s výjimkou nejnižší úrovně nadpisů – tedy pokud použijete tři úrovně nadpisů, tak první dvě úrovně nechte Wordem automaticky číslovat v podobě 1 a 1.1; jen úvodu, závěru, a dalším kapitolám za závěrem to číslování zrušte.
  Vycházím z typografického manuálu pro autory knih, který mi kdysi dalo jedno nakladatelství – pokud v metodice přímo od školy naleznete kolizní požadavky, respektujte školní metodiku.

Wikipedie ne

Wikipedie je bezpochyby skvělý projekt.
Ale i při vší mé upřímné lásce k ní nemohu přehlížet fakt, že občas v ní lze narazit i na vyslovené nesmysly.

Proto celkem chápu těžkou averzi většiny hodnotitelů bakalářských a diplomových prací k citacím z Wikipedie,
a vás, mně svěřené autory bakalářek a diplomek, tímto upozorňuji, že citace z Wikipedie může způsobit vzrůst krevního tlaku oponenta či členů komise.
Nepřijatelné je použití Wikipedie coby jediného zdroje pro danou informaci ... a je diskutabilní, nakolik má smysl tu informaci potvrzovat zdrojem, který sám o sobě není považován za důvěryhodný.
Wikipedii tedy citujte jedině jako doplňkový zdroj pro potvrzení informace a (logické and) na vlastní nebezpečí. Jako jediný zdroj ji nepoužívejte vůbec; jako doplňkový zdroj ji použijte, jen pokud jste odvážní.

Wikipedii mám sice rád, používám ji (s vědomím možného výskytu chyby), a občas i lehce obohatím její obsah (jiný web, nový panel),
ale pokud je mým úkolem pomoci vám v boji s oponentem a komisí, nemohu její citační využívání příliš doporučovat.

Nadpisy a automatický obsah ve Wordu

V době psaní bakalářské práce byste už s Wordem měli umět, ale pokud jste něco zapomněli…
tak následuje kopie mého příspěvku z FB, kde jsem kdysi s nadpisy a obsahem radil jedné známé. Tomu odpovídá stylistika, syntax, typografie i absence diakritiky:

zaklad je nastavit nadpisum spravny styly... nadpis1 az treba nadpis3, podle toho, jak moc potrebujes delit do podnadpisu.

pricemz dulezity je,aby 1. opakujici se nadpis (hlavni kapitoly) byl nadpis1
tzn nadpis cely seminarky jako nadpis nenastavuj

a pak si das vlozit obsah (2003 a starsi: vlozit-odkaz-rejstriky a seznamy) a nastavis si, kolik urovni ma zachytit
a jak ma vypadat, a je to

az budes dal upravovat text dokumentu, tak pak nezapomen najet krysou na obsah, dat pravy tlacitko a nechat obsah prepocitat,aby odpovidal

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Bakalářské a diplomové práce – tipy a rady. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2019-06-25]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/fim/bakalarky-diplomky

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2019-06-25]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijíždí bavorák a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Broniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban.
Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá: „Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?”
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Ale jo, proč ne?”
Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má zpracovaná data. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: „Máš přesně 1 586 ovcí.”
„To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci.” Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?”
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.”
„Jste konzultant”, řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to uhodl?”
„Vůbec jsem nemusel hádat,” povídá ovčák. „Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mého psa…”

 

Pro zamyšlení

Není pravda, že máme málo času, avšak pravda je, že ho hodně promarníme.
[Lucius Annaeus Seneca mladší]