Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Bakalářské a diplomové práce – tipy a rady

 

Informace pro studenty, kteří u mě píší bakalářskou nebo diplomovou práci.
A vlastně i obecné rady pro psaní seminárek, bakalářek a diplomek.

Obecné zásady

 • Veškeré termíny a povinnosti si hlídáte sami – nastudujte si harmonogram i další informace na webu. Když za mnou s něčím přijdete ( = napíšete mi), budu to řešit. Tj. nebudu Vás s ničím oslovovat sám, termíny si hlídejte. Co kdy musíte mít, si najděte na webu, příp. se doptejte na studijním – termíny neřeším.
  A pak počítejte s tím, že jsem jenom člověk (který se vašim diplomkám a bakalářkám věnuje ve svém volném čase, bez nároku na honorář), takže se pokuste vyvarovat toho, že mi něco pošlete dva týdny před termínem, do kterého se s tím musí něco udělat. Z vlastní zkušenosti vím, že je to těžké, ale pochopte, že vaše bakalářky jsou pro mě koníček, nikoliv brigáda či zaměstnání, takže jejich narovnání do mého kalendáře není snadné.
 • Nastudujte si pokyny pro formální úpravu prací (bývaly na webu UHK (jiný web, nový panel) , snad jsou ukryty i někde v tom aktuálně používaném exportu ze Sharepointu – Google s vámi).
 • Důsledně citujte všechny zdroje (!)
 • Zdroje citujte přesně podle generátoru citací (www.citace.com, ČSN ISO 690) (jiný web, nový panel) ; u elektronických zdrojů nezapomínejte na datum citace (!)
 • Zkuste využít i nějaké papírové knihy, v seznamu citací vypadají dobře (sám dobře vím, že ICT témata svádějí k vystačení si s e-zdroji).
 • Podobně působí hezky i nějaký cizojazyčný zdroj.
 • Pozor na Wikipedii – podrobněji níže.
 • Ve Wordu používejte styly, především pro nadpisy (důvody jsou stejné jako k používání CSS na webu, navíc Vám pak Word ze stylů NadpisX sám udělá obsah).
 • Dodržujte základní typografické zásady (např. spojovník je krátký přímo mezi písmeny, pomlčka je dlouhá (alt+0150) a oddělená mezerami).
 • Nadpisy mějte automaticky číslované; s výjimkou úvodu, závěru, zdrojů, případného nadpisu "přílohy" (ale jednotlivé přílohy pak očíslujte) a s výjimkou nejnižší úrovně nadpisů – tedy pokud použijete tři úrovně nadpisů, tak první dvě úrovně nechte Wordem automaticky číslovat v podobě 1 a 1.1; jen úvodu, závěru, a dalším kapitolám za závěrem to číslování zrušte.
  Vycházím z typografického manuálu pro autory knih, který mi kdysi dalo jedno nakladatelství – pokud v metodice přímo od školy naleznete kolizní požadavky, respektujte školní metodiku.

Wikipedie ne

Wikipedie je bezpochyby skvělý projekt.
Ale i při vší mé upřímné lásce k ní nemohu přehlížet fakt, že občas v ní lze narazit i na vyslovené nesmysly.

Proto celkem chápu těžkou averzi většiny hodnotitelů bakalářských a diplomových prací k citacím z Wikipedie,
a vás, mně svěřené autory bakalářek a diplomek, tímto upozorňuji, že citace z Wikipedie může způsobit vzrůst krevního tlaku oponenta či členů komise.
Nepřijatelné je použití Wikipedie coby jediného zdroje pro danou informaci ... a je diskutabilní, nakolik má smysl tu informaci potvrzovat zdrojem, který sám o sobě není považován za důvěryhodný.
Wikipedii tedy citujte jedině jako doplňkový zdroj pro potvrzení informace a (logické and) na vlastní nebezpečí. Jako jediný zdroj ji nepoužívejte vůbec; jako doplňkový zdroj ji použijte, jen pokud jste odvážní.

Wikipedii mám sice rád, používám ji (s vědomím možného výskytu chyby), a občas i lehce obohatím její obsah (jiný web, nový panel),
ale pokud je mým úkolem pomoci vám v boji s oponentem a komisí, nemohu její citační využívání příliš doporučovat.

Nadpisy a automatický obsah ve Wordu

V době psaní bakalářské práce byste už s Wordem měli umět, ale pokud jste něco zapomněli…
tak následuje kopie mého příspěvku z FB, kde jsem kdysi s nadpisy a obsahem radil jedné známé. Tomu odpovídá stylistika, syntax, typografie i absence diakritiky:

zaklad je nastavit nadpisum spravny styly... nadpis1 az treba nadpis3, podle toho, jak moc potrebujes delit do podnadpisu.

pricemz dulezity je,aby 1. opakujici se nadpis (hlavni kapitoly) byl nadpis1
tzn nadpis cely seminarky jako nadpis nenastavuj

a pak si das vlozit obsah (2003 a starsi: vlozit-odkaz-rejstriky a seznamy) a nastavis si, kolik urovni ma zachytit
a jak ma vypadat, a je to

az budes dal upravovat text dokumentu, tak pak nezapomen najet krysou na obsah, dat pravy tlacitko a nechat obsah prepocitat,aby odpovidal

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Bakalářské a diplomové práce – tipy a rady. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/fim/bakalarky-diplomky

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Teorie je, když všechno víme, ale nefunguje to.
Praxe je, když to funguje, ale nevíme proč.
Programování spojuje teorii s praxí – nefunguje to a nevíme proč.

 

Pro zamyšlení

Investice do vědění nesou nejvyšší úrok.
[Benjamin Franklin]