Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

„IT specialista”, „manažer” a „podnikatel”
(předvolební glosa)

 

Publikováno
16. 12. 2017
Vytvořeno
FB 17. 10. 2017

 

Až budete kroužkovat konkrétní kandidáty,
všimněte si, jak konkrétně uvádějí svoji profesi:

1)

Dlouhodobě roste moje alergie na výraz "IT specialista".

Specialista je člověk, který hlouběji dělá něco konkrétního, něco uzšího. Na jednom lístku je uvedeno např. "programátor webových aplikací" (ne, nejsem to já, parlament mě neláká), to je konkrétní informace, která vytváří představu, že ten kandidát má v práci za úkol vyrobit či upravit webovou aplikaci tak, aby dělala to, co dělat má. Jeho specializace pak asi bude spočívat v tom, že nědělá grafiku a že nědělá obyčejné prezentační webové vizitky, které stačí nasázet do šablony.

Když je tam "IT specialista" bez uvedení informace, na co se specializuje, tak to zavání tím, že ten člověk se ve skutečnosti na nic nespecializuje.

V lepším případě to je běžný obecný ajťák, který lidem prodává, staví, konfiguruje a opravuje počítače, tak to tam má s hrdostí napsat (třeba "prodejce a opravář PC", nebo jak se sám nazývá), být na svoji užitečnou práci pyšný a nevydávat se lživě za specialistu.

V horším případě to je člověk, který neumí vůbec nic užitečného, ale má rád počítače (čti: hraje hry a serfuje), tak si napíše, že je IT specialista.

Slovo "specialista" se začíná nadužívat, jako dříve slovo "manažer". Jak se někdo stydí za to, co dělá, nebo jak nedělá nic, tak se hned pasuje na manažera nebo specialistu.

Totéž platí, když si někdo napíše, že je "marketingový specialista". Jestli je opravdu specialista, tak má napsat na co (marketing v zemědělství, marketing pro Lichtenštejnsko, marketing pro účetní, …).

Já taky říkám, že učím češtinu pro Poláky, a ne že jsem pedagogický specialista, byť jím ve srovnání s učitelem češtiny pro všechny cizince bezesporu jsem.

Viděli jste někde třeba "zubař specialista"? Ne. Vždy je konkrétně uvedena rovnou ta specializace, např. "záchovný stomatolog", "ordodoncie", "protetika/estetika/chirurgie, …".

Když někdo jezdí s kamionem a chce zdůraznit, že nejezdí s taxíkem ani autobusem, tak řekne "řidič kamionu", a ne "řidič specialista".

Takže na "specialisty" bez uvedení specializace bacha, vypadají, že nevědí, na co se specializují, jestli se vůbec na něco specializují, a jestli vůbec něco dělají.

2)

Kdysi jakýsi podnikatel (který jasně říkal, v čem podniká) publikoval svůj postřeh, že když o sobě někdo v kolonkách "profese" uvádí "podnikatel", tak to znamená, že nedělá nic.

A asi na tom něco bude.

Většinou o sobě člověk řekne, že je řezník, švec, programátor, obchodník s auty nebo nemovitostmi, finanční poradce, majitel stavební firmy, obchodní ředitel, zakladatel továrny na vrtule, majitel fabriky na zpracování plastů či gumy, apod.

Já také mám svoji firmu, ale neuvádím jako profesi "podnikatel" – řeknu prostě "programátor, učitel, cestovatel". Hlavní je obsah, co dělám; podnikání je forma. Dobrá, vedení vlastní firmy vyžaduje širší schopnosti a samostatnost a dodává mnoho zkušeností, ale to se dá dopsat jako doplněk k oboru (nezávislý účetní, programátor na volné noze, grafik - freelancer, podnikatel v cestovním ruchu, majitel cestovky, …).

Jakmile někdo uvede jen obecné "podnikatel", opravdu to velice zavání tím, že jde více o pózu nebo přání než o realitu, a že ten člověk vlastně ještě neví, v čem by asi tak chtěl podnikat a co by chtěl dělat, kdyby opravdu musel.


Napsáno a publikováno na Facebooku (jiný web, nový panel) krátce před volbami do sněmovny na podzim 2017,
dodatečně publikováno i zde.
Na původním umístění na Facebooku proběhla pod příspěvkem menší plodná diskuse na téma, zda lze zaměření skutečného IT specialisty popsat trochu konkrétněji lidsky česky i pro laika (podle mě ano).

Jelikož FB s námi nemusí být věčně a jelikož můj skript pro opis komentářů z FB sem na web přestal po změně na straně FB fungovat,
přikládám sem raději kopii části komentářů (příspěvek jsem zveřejnil jako public, tedy i všechny komentáře jsou a po celou dobu byly veřejně viditelné):

 • Martin Lipan · Friends with Jiří Novotný: No, ja bych treba nechtel zatezovat lidi nazvama typu "UX architekt, Cobol developer nebo Frontend vývojář", protože to nikomu moc nic neřekne a ti chytřejší si řeknou.. Jo. Takže Ajťák.
 • Jindřich Sadílek: Dunno... být někde, tak napíšu "analytik", protože rozepisovat to tam a snažit se to popsat česky...
 • Martin Adámek: UX architect se asi dá celkem přijatelně do češtiny převést jako návrhář uživatelského rozhraní. Spousta jiných pozic pak může spadnout pod programátora nebo analytika, je to sice zobecnění, tedy znepřesnění, ale pořád je to lepší než IT specialista, dá se to zhruba pochopit a vytvoří to přibližnou představu, co ten člověk dělá. A třeba tomu UX architektovi to u veřejnosti nabere body, protože lidi uvidí, že to je někdo, kdo rozumí lidem a zajímá se o to, co si lidi myslí a co se jim líbí. Ono UX vlastně není IT tak, jak si ho lidé představují, spíš naopak, oproti programátorovi je ú-iksář učiněný sociolog nebo psycholog, prostě takovej ten humanitní typ, co má rád lidi, a lidi maj rádi jeho, což se u ajťáků a priori nepředpokládá. A hlavně - velká část lidí, kteří o sobě tvrdí, že jsou IT specialisté, žádní specialisté nejsou. Těm Cobol vývojářům nebo frontend developperům bych pojem "IT specialista" odpustil, protože ti specialisté opravdu jsou. Jenže to se netýká většiny lidí, kteří se "IT specialista" sami titulují. Neví co dělá, nebo chce znít víc sexy, tak tam švihne specialistu, ač jím není. A často ani netuší (nebo alespoň ignoruje), co slovo "specialista" znamená.
 • Pak tam u toho příspěvku na FB jsou ještě komentáře, které se týkají voleb, a ne názvů profesí; ale ty jsem sem nedával.

Komentáře návštěvníků

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky; a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení (aktuální počet: 0)
nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Strukturovaný opis komentářů

Pro:

 • paranoidní jedince, kteří nechtějí, aby FB věděl, že právě oni navštívili tuto stránku,
 • programátory, kterým se ta struktura vnořených polí bude líbit,
 • uživatele mobilních zařízení, kteří nechtějí, aby FB pokazil přizpůsobivost webu,
 • případný prohlížeč bez javascriptu
 • webový archiv, který si je takto uloží jako statický text dostupný v budoucnu i bez spolupráce Facebooku.
Array
(
  [error] => Array
    (
      [message] => (#4) Application request limit reached
      [type] => OAuthException
      [is_transient] => 1
      [code] => 4
      [fbtrace_id] => H53AYcpzXD6
    )

)

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. „IT specialista”, „manažer” a „podnikatel”: (předvolební glosa). Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-01-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/it-specialista

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-01-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Matematik, fyzik a inženýr podstoupili experiment zkoumající myšlenkové pochody. Každý z nich dostal dvě mosazná kuličková ložiska a byli ponecháni o samotě. Asi po hodině se k nim vedoucí experimentu vrátil a zeptal se jich, co s ložisky dělali.
Fyzik odpověděl: „Zkoušel jsem postavit jedno na druhé a napadlo mě něco o tření.”
Matematik rozpačitě připustil: „Nědělal jsem s nimi nic.” Ale pak vzrušeně dodal: „Ale mám několik zajímavých teorií o dvojicích.”
Inženýr pokrčil rameny: „Rozbily se…”

 

Pro zamyšlení

Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které nevydělali,
za věci, které nepotřebují,
aby udělali dojem na lidi, které nemají rádi.

[Will Smith]