Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Black Friday

 

Vytvořeno
27. 11. 2017

 

Black Friday”, „Black Friday”… prodejci po obou stranách hranic mě děsí tím, že vyhlásili černý pátek.

Černý pátek, jak víme z historie, byl počátkem celosvětové krize. Někteří bankéři či zahypotékovaní příslušníci vyšší střední třídy vyskákali z oken, zbylá část euroamerické populace trpěla v následujících letech hladem. Sympatický nepřímý důsledek v ČS byl vznik trempingu (i když spíš z nutnosti, než pro radost, to až později), velmi nepříjemný nepřímý důsledek byl nástup Adolfa Hitlera k moci a vznik druhé světové války, zatím největšího masakru a humanitární katastrofy v našich končinách v moderní historii.
Tohle všechno se mi vybaví, když se řekne „Černý pátek na New Yorské burze”.

Vysvětlete mi někdo, jak mohli lidé v marketingu přijít na nápad, že připomínání právě této části historie mě má vést k nákupu elektronických či jiných zbytečností.
Pokud by to mělo být skrz myšlenku „Carpe diem, když tě za chvíli někdo zastřelí”, no tak to je snad lepší snížit počet hodin trávených prací, dny opravdu užívat, a ne nakupovat nesmysly. Anebo rozumně investovat do komodit, které těmito akcemi obvykle propagovány nejsou. A především se nezadlužovat, naopak šetřit, ideálně tedy nějak nefiskálně, tedy investovat do něčeho smysluplného. To mě napadne, když se řekne „Black Friday”. A ne „Zadluž se na tři roky dopředu, aby sis koupil nesmysl, který nepotřebuješ a který bude za půl roku out.”

Vzal jsem na vědomí (vyhýbám se slovu „chápu”), že v reklamě se hraje víc na emoce než na logiku. Možná je to úmysl oslovit lidi, kteří se nadchnou pro cokoliv, pro co se nadchne zbylá masa a kteří se nezajímají o kvalitu a další parametry výrobku. Což by ovšem naznačovalo, že sám prodejce si příliš nestojí za kvalitou a za seriózností své nabídky, když vědomě cíleně oslovuje někoho, komu chybí základní znalosti a nejmeněí analytická schopnost.
Ale budiž, vzal jsem to na vědomí: pop-show business a prodej značkových věcí s cenou převyšující kvalitu je daleko od logiky, tak se klidně může vyhlásit slevová akce nazvaná podle počátku humanitární katastrofy. Proč ne, marketing je logice a zdravému selskému úsudku vzdálen zcela běžně (a bohužel mu to funguje, takže to něco vypovídá hlavně o spotřebitelích; reklamní manipulátoři se tomu jen bezskrupolózně přizpůsobují a klidně budou ve svých reklamách tvrdit, že jiný prací prášek zajistí vašemu dítěti lepší školní prospěch).

Ale jednu věc nepochopím: Jak může černý Pátek trvat týden???
Čeští ateisté rádi kritizují iracionalitu náboženství (v konkrétních případech některých kolizních textů a citací obvykle oprávněně), ale vždyť i v tom náboženství je Zelený čtvrtek ve čtvrtek a Velký pátek v pátek. I Štědrý den trvá jeden den, a ne týden.
Marketingová oddělení tedy v absurditě dalece předběhla náboženství. A ono to asi platí obecněji. Cílovka reklam je mnohdy fanatická, neděle tráví v obchodních centrech a její smysl života je dán tím, co dražšího (se stejně nízkou užitnou hodnotou) si kdo koupil a které firmě bude za své peníze dělat reklamu. Tak jo, lidi nejsou ateisti, lidi vyznávají nákupy. Stejně fanaticky a stejně iracionálně, jako se to dřív dělo u náboženství a církví.
Nákupní centrum je kostelem naší doby.

 


Napsáno původně jen jako status pro Facebook,
na jeden nádech, na první dobrou,
bez ladění a mazlení přesných formulací.
Ale snad ten text poslouží a myšlenku ukáže.

A Facebook nějak zlobil, ten text mi tam nešel vložit,
tak jsem ho hodil nejdřív sem.

Tedy – nejdřív jsem si ten text hodil do úkolů ke spoustě jiných textů k publikaci někdy,
až se k tomu dostanu a až najdu sílu se poprat se svým vlastním redakčním systémem,
který má spousty možností, což je vykoupeno určitou pracností přidání nové stránky (vytvoření nového článku), což mě demotivuje od publikace čehokoliv.
Navíc na FB nabouchám cokoliv jakkoliv, ale web už si zaslouží i správnou typografii, spoustu spešl znaků,
a formálně správné vložení článku si pak žádá trojnásobek času než napsání jeho první přijatelné verze.
 
Ale mé ženě se ten text hodně líbil a já si své ženy vážím,
tak jsem tomu textu dal ve frontě přednost, a už je tady, na webu.

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Black Friday. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/black-friday-cerny-patek

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Administrátor se považoval za boha sítě.
Až jednoho dne přišel do práce elektrikář.

 

Pro zamyšlení

Kvalita člověka se pozná podle počtu jeho nepřátel.
[(Měl jsem za to, že něco v tom smyslu řekl Karel Čapek,
ale když jsem si vzpomněl, že ten citát nemám na webu, tak jsem nedohledal ani citát, ani jeho autora. Ale asi někdo něco takového řekl, i když jsem to sem napsal z hlavy.)]