Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Cestovní pasy s biometrickými údaji

 

Vytvořeno
12.6.2006

 

Přibližně od září se budou místo stávajících pasů vydávat pasy s biometrickými údaji.

Nejen, že vystavení pasu bude stát 600 Kč místo dnešních 200, a sníží se počet výdejních míst - ale hlavně už je to předposlední krok k tomu, aby byl každý pod absolutní kontrolou státu, a to zdaleka nejen toho svého, stačí se podívat jak vypadají vstupní prohlídky do USA.

Dost na tom, ze dnešní pasy mají strojově čitelnou zónu, umožňující byrokratickým celníkům snadnější kontrolu.

 

Prozatímní úspora peněz a ochrana citlivých osobních údajů je možná - stačí si třeba v červenci nechat vystavit nový pas. Platnost normálního pasu je 10 let, takže to má smysl.

Kdo tou dobou současně žádá na nějakém velvyslanectví o vízum, může si předem při žádosti o nový pas zažádat, aby mu stávající pas nesebrali. A každý další pas navíc se může hodit, kdo ví, co přinese politický vývoj.. :)

 

Ale i když tady nabádám k vyhnutí se pasu s biometrickými údaji, má ten pas i dvě výhody:

 • biometrické údaje v pasu ztíží zneužití odcizeného pasu
 • nedá se vyloučit, že třeba USA začne takový pas vyžadovat pro vstup do země

 

Ale vzhledem k tomu, že citlivé údaje obsažené v centrální databázi mohou být zneužitelné, jdu cestou maximálního možného odkladu termínu, kdy si budu muset koupit pas s biometrickými údaji - tj. předčasně jsem si zažádal o nový pas.

A dokud mi nevyprší platnost, budu používat hlavně starý pas bez strojově čitelné zóny - až mě zase bude nějaký celník bezdůvodně hodinu zdržovat na hranicích a dokola prověřovat, tak ať ty údaje musí psát do počítače pěkně ručně. :)

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Cestovní pasy s biometrickými údaji. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2020-04-09]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/cestovni-pasy-biometricke-udaje

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2020-04-09]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Hovorí informatik kamarátovi:
 - „Doktor mi povedal, že mám po tej dlhej zime oslabený organizmus. Tak som si niečo pýtal v lekárni a ponúkli mi Beta-karotén. Tak som to nekúpil, počkám, kým bude plná verzia.”

 

Pro zamyšlení

Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní; jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky; kdo byl věrný, byl věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslí vždycky jenom na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se Ti vybarví.
[Karel Čapek]