Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Cestovní pasy s biometrickými údaji

 

Vytvořeno
12.6.2006

 

Přibližně od září se budou místo stávajících pasů vydávat pasy s biometrickými údaji.

Nejen, že vystavení pasu bude stát 600 Kč místo dnešních 200, a sníží se počet výdejních míst - ale hlavně už je to předposlední krok k tomu, aby byl každý pod absolutní kontrolou státu, a to zdaleka nejen toho svého, stačí se podívat jak vypadají vstupní prohlídky do USA.

Dost na tom, ze dnešní pasy mají strojově čitelnou zónu, umožňující byrokratickým celníkům snadnější kontrolu.

 

Prozatímní úspora peněz a ochrana citlivých osobních údajů je možná - stačí si třeba v červenci nechat vystavit nový pas. Platnost normálního pasu je 10 let, takže to má smysl.

Kdo tou dobou současně žádá na nějakém velvyslanectví o vízum, může si předem při žádosti o nový pas zažádat, aby mu stávající pas nesebrali. A každý další pas navíc se může hodit, kdo ví, co přinese politický vývoj.. :)

 

Ale i když tady nabádám k vyhnutí se pasu s biometrickými údaji, má ten pas i dvě výhody:

 • biometrické údaje v pasu ztíží zneužití odcizeného pasu
 • nedá se vyloučit, že třeba USA začne takový pas vyžadovat pro vstup do země

 

Ale vzhledem k tomu, že citlivé údaje obsažené v centrální databázi mohou být zneužitelné, jdu cestou maximálního možného odkladu termínu, kdy si budu muset koupit pas s biometrickými údaji - tj. předčasně jsem si zažádal o nový pas.

A dokud mi nevyprší platnost, budu používat hlavně starý pas bez strojově čitelné zóny - až mě zase bude nějaký celník bezdůvodně hodinu zdržovat na hranicích a dokola prověřovat, tak ať ty údaje musí psát do počítače pěkně ručně. :)

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Cestovní pasy s biometrickými údaji. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/cestovni-pasy-biometricke-udaje

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Jde takhle ex temnou uličkou, když najednou přiskočí derivace, dá mu nůž na krk a říká: „Už mě hodně dlouho štveš, zvol si smrt: buď tě substituuju, nebo tě zderivuju podle y!”

 

Pro zamyšlení

Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat: tomu se ovšem říká fušerská práce.
[Karel Čapek, 1925]