Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Jestli přežiju tohle, tak už všechno
(sportem ke zdraví aneb jak se jezdí v zimě na kole bez neoprénu)

 

Vytvořeno
prosinec 2004

 

Dosavadní datumový rekord pro jízdu do Hradce do školy (2 x 42 km) na kole mám 5.12., z roku 2002. Tenkrát byl -1°C, a byl jsem rád že jsem odpoledne vůbec dojel zpátky do Náchoda. Nemít v brašně litrovou termosku, asi bych někde zmrznul - cestou se mi dokonce při jedný zastávce zlomil stojánek :). Pak jsem ještě 23.12.2002 najezdil 18 km ve sněhu po Náchodě, ale to se nepočítá:)

Nicméně ta cesta mě tehdá docela proškolila, takže už jsem na kole do HK nejezdil jen podle toho jestli je nebo není sníh, ale začal jsem si hlídat i teplotu... Dostal jsem rozum a v roce 2003 jsem jel naposled někdy 27.11. - to už jsem měl půllitrovou cyklistickou termoláhev.

 

...tolik jako úvod. Je ráno 9.12.2004, a jdu okouknout počasí, jestli můžu jet do školy na kole. Obloha bez mráčku, podle předpovědi nemá pršet ani sněžit, na teploměru 0,3°C. Sice to není zrovna hic, ale pořád je nad nulou. Takže se stejně jako před týdnem rozhoduju, že pojedu. Jsem trochu utahanej (poslední dobou nestíhám spát... ), ale dnes mám asi poslední příležitost zaokrouhlit počet letošních kilometrů na 7000. Rozvrh mi umožňuje jezdit jedině ve čtvrtek, za týden musím kvůli písemce busem, a pak je konec semestru. Už jsem párkrát jel nevyspalej, a vím, že není o co stát. K tomu ta teplota... ideální je tak od 5°C výš, nebo třeba rovnou 10. Ale ty kilometry se samy nenajedou, takže si říkám "Jestli přežiju tohle, tak už všechno", vařím čaj do termolahve, snídám a vyrážím.

 

Jedu pozdě, tak se rozhoduju že výjimečně pojedu po hlavní přes Jaroměř, místo zadem přes Nový Město. Údajně ta trasa není tolik kopcovitá, takže je čas to konečně vyzkoušet. Divím se, kolik je podél hlavní silnice čerstvě sražených zvířat, povětšinou koček . Na trase z Náchoda do Hradce jich bylo snad 10. Toho si člověk z auta nebo busu nevšimne, a na trase přes Nováč toho tolik není. Ale silnice je šírší než jsem myslel a auta mě předjížděj bezpečnějš než jsem čekal.

 

Na sobě mám elasťáky + termonávleky kolena, dres + návleky ruce, šusťákovou soupravu, pod přilbou šátek, na nohách prestiže a na rukách dlouhoprstý rukavice, bohužel ne moc teplý. Hlavní nevýhoda zimního ježdění je současná zpocenost a promrzlost, a to i těsně sousedících částí těla. Ještě jsem úplně nevyzkoumal co s tím, rozepínání bundy ve stoupání pomáhá jen částečně.

 

Asi od půlky cesty mám dost zmrzlý ruce. Nemůžu moc hýbat prstama a stejně jako při všech (pod)zimních jízdách si ani netroufám pomyslet, že bych měl na kole něco opravovat, nedej bože lepit duši. Větší talíř musím řadit zápěstím, protože to palcem neutáhnu, ale ostatní jde obsluhovat celkem normálně. Že mám trošku promrzlý nohy (zažil jsem i promrzlejší...), chvílema mně táhne na levý ucho, a mám nějak nepříjemně v krku jsou detaily. Lehce mě znepokojuje jen to, že v pondělí mám prezentaci Monaka a mám 1,5 hodiny mluvit bez mikrofonu tak, aby mě slyšelo 100 lidí. Ale i kdybych třeba ochraptěl, tak mám tři dny na to, abych se dal dohromady.

 

V čase srovnatelným s druhou trasou přijíždím do Hradce. Jako obvykle mě hustší provoz motivuje k živější jízdě. Po svižným průjezdu centrem přijíždím k tetě do kanclu, kde vždycky parkuju kolo. Pořád je všechno v těžký pohodě, zvládnul jsem rozepnout plastový trojzubec na pásku přilby i zip na brašnách. Z nich vyndávám "civilní" oblečení a jdu se do kuchyňky převlíknout. Nejvíc jsem se bál, že těma prstama nezvládnu knoflík na riflích, ale podařilo se. Jen v těch prstech začínám cítit pálivou bolest, ostřejší než obvykle. Snad kvůli tý intenzivní bolesti cítím pokles tlaku v hlavě, takže se rychle dostrojuju a vracím se do kanclu dřív, než to se mnou sekne. V kanclu nastává porucha obrazu a rovnováhy. Všechno okolo se začíná naklánět a točit, rozostřovat a rozmazávat. K tomu se začínám nějak kymácet, chytám se futer a posléze si sedám. Teta i kolegyně otevřely všechny okna co tam měly a na tom průvanu jsem se za asi 10-15 minut rozkoukal, trochu jsem se napil, vzal svačinu z brašny a diplomatku s učením z nosiče a moh jsem zvesela vykročit do školy na anglinu.

 

Docela mě překvapilo, že celou cestu jsem byl relativně v pohodě, žádná krizovka, až cca. 3-5 minut po dojezdu jsem málem omdlel... Buď to mohlo být teplotním šokem nebo možná tou bolestí z prstů na rukách - venku jsem s nima nemoh hýbat, ale nebolely (byly umrtvený :) ), až v tom teple se dost ozvaly.

Pak mě napadlo, že to mohlo být náhlým přerušením zátěže a následným poklesem tlaku, ale podle zkušeností co mám, se po hodně razantním pětiminutovým průjezdu městem hlava zamotá už cca. 20 sekund po dojezdu a slezení z kola, takže pro dnešek bych tuhle příčinu vyloučil.

 

Každopádně to bylo zajímavý, a hlavní je, že jsem si (už cestou do Hradce) najel těch 7000 km/rok. Když v listopadu napad sníh a chybělo mi asi 250 km, tak jsem se s vysněným cílem definitivně rozloučil. Naštěstí to pak roztálo a může se zas jezdit :)

A vylepšený datumový rekord - 9.12., místo 5.12. se taky hodí :)

 

Cesta zpět proběhla v pohodě a bez omrzlin, přestože po příjezdu bylo v Náchodě 0,2°C a z HK jsem vyjížděl bez teplýho čaje.

 

A poznámka na závěr: zásadně nevěřím na horoskopy, protože ta jedna předpověď je vždycky určena cca. 1/12 obyvatel, což z principu nemůže fungovat. O to víc mě překvapilo, když mamka večer našla v novinách, že mě dneska čeká lehká zdravotní indispozice... Tak aspoň vím, že se se mnou motal skoro milion Čechů :)

Komentáře návštěvníků

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky; a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení (aktuální počet: 0)
nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Strukturovaný opis komentářů

Pro:

 • paranoidní jedince, kteří nechtějí, aby FB věděl, že právě oni navštívili tuto stránku,
 • programátory, kterým se ta struktura vnořených polí bude líbit,
 • uživatele mobilních zařízení, kteří nechtějí, aby FB pokazil přizpůsobivost webu,
 • případný prohlížeč bez javascriptu
 • webový archiv, který si je takto uloží jako statický text dostupný v budoucnu i bez spolupráce Facebooku.
Array
(
  [error] => Array
    (
      [message] => (#4) Application request limit reached
      [type] => OAuthException
      [is_transient] => 1
      [code] => 4
      [fbtrace_id] => Ho/+weiDa/R
    )

)

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Jestli přežiju tohle, tak už všechno: (sportem ke zdraví aneb jak se jezdí v zimě na kole bez neoprénu). Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-17]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/prihody/na-kole-v-zime

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-17]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

- Kolik zaberou Visty?
- Kolik najdou, tolik zaberou.

 

Pro zamyšlení

Kvalita člověka se pozná podle počtu jeho nepřátel.
[(Měl jsem za to, že něco v tom smyslu řekl Karel Čapek,
ale když jsem si vzpomněl, že ten citát nemám na webu, tak jsem nedohledal ani citát, ani jeho autora. Ale asi někdo něco takového řekl, i když jsem to sem napsal z hlavy.)]