Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Čtvrtý rozměr přistižen v akci

 

Vytvořeno
5.12.2011

 

Jestliže tušíte, co je Möbiova páska, čtvrtý rozměr a červí díra, můžete následující dva odstavce přeskočit.

Möbiova páska je proužek papíru, jehož překroucením okolo podélné osy o 180° a následným slepením konců dojde ke vzniku jediné plochy. Když malý figurantek (pro informatiky, konzultanty a analytiky: „Actor“) půjde po této pásce pořád rovně za nosem, tak bude chodit sice dokola, ale v osmičce… bude postupně chodit po obou stranách pásky (pomineme-li matematický fakt, že ta páska má jen jednu stranu). A když v té pásce uděláme dírku, díky které ten malý nebožák přejde na druhou stranu, tak se bude strašně divit, jak se vzal na právě nejvzdálenějším místě celého svého světa. Tedy za předpokladu, že bude chápat jen jeden (dopředu/dozadu) nebo dva (+doleva/doprava) rozměr a nebude tušit, že existuje také nahoře a dole.

Člověk vnímá a chápe tři rozměry, ale protože je hloubavý, tak tuší a předpokládá, že ve skutečnosti existuje prostorových rozměrů více. A říká se, že ve vesmíru jsou červí díry, které fungují podobně jako ta díra v Möbiově pásce – kdo do ní vletí, ten se objeví někde úplně jinde, kam by jinak s využitím jemu známých rozměrů letěl strašně dalekou cestou. Jako kdyby ten malý človíček musel jít po polovině délky pásky, aby se na druhou stranu dírky dostal. Anebo je průlet červí dírou něco jako kdyby motokára na hustě klikaté dráze mohla přeskočit mantinel z pneumatik a ušetřit si třetinu trati.

 

Tak prý ty díry jsou ve vesmíru… to vlastně souhlasí, protože i Evropa a naše republika jsou součást vesmíru… Dneska jsem opravoval světlo na chodbě, pohyboval jsem se jen mezi rozvaděčem, PIR čidlem, objímkou a druhým vypínačem, na ploše asi 4x1,5 metru. Použil jsem mj. starý černý plochý elektrikářský šroubovák, který jsem našel nad rozvaděčem. Práce při čelovce byla za pár minut dokonána, světlo se rozsvítilo, vzal jsem si svůj přinesený křížový šroubovák a svůj přinesený měřák; a chtěl jsem uklidit plochý šroubovák zpátky na místo…

Ale už tam nebyl. Nikde. Na zemi, ani ve skříni s rozvaděčem. Dokonce ani na stropě. V kapse! Musím ho mít v kapse! Ne, ani tam. Zkrátka není, zmizel. Nevím jak. Tedy vlastně vím. Nechtěně jsem experimentálně prokázal přítomnost červí díry. Díry ve čtvrtém nebo dalším rozměru. Asi se tím vysvětluje i problém s ponožkami, který kdysi líčil Petr Novotný – jak mu během praní v pračce nejen mizely ponožky, ale dokonce se v ní během pracích procesů objevovaly ponožky nové (rozuměj cizí).

Když někdo někde potkáte bezprizorní starý černý plochý elektrikářský šroubovák, vhodný pro odchlípnutí krytu vypínače a z neznámého důvodu trochu špinavýod bílé barvy, zkuste mi ho hodit zpátky. A pokud se tím čtvrtým rozměrem netrefíte zpátky k nám domů (musíte ho hodit, když na své aktuální místo spadnul), tak aspoň udělá radost někomu dalšímu. Vybavte ho raději deníčkem s informací o datu a času, ať je zpětně vidět, kudy se toulal. Bude to něco jako putovní předmět při geocachingu (nebo sledovaná Koruna Československá Rychlých šípů v jednom jejich příběhu) – a dokonce ani nemusím nikam chodit, když je start u mě doma.

A možná bych mohl deníčkem či cedulkou nějaký předmět vybavit já, a pohazovat ho po chodbě tak dlouho, až mi zdánlivě nepochopitelně zmizí z očí.

 

Po dopsání výše viditelného textu jsem se ještě vrátil celou oblast prohledat (pravda, bál jsem se přitom, že šroubovák někde najdu a pointa se mi změní na „Byl to ten Němec Alzheimer, co lidem schovává věci – už to dokáže i za desítky sekund.“, ale nestalo se tak. Fakt červí díra. Jestli o náš domácí šroubovák někde zakopnete, tak se omlouvám, ale já fakt ovládám jen 3 rozměry, tak jsem ho k vám strčil nerad.

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Čtvrtý rozměr přistižen v akci. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/ctvrty-rozmer-fejeton

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Když statistik procházel bezpečnostní kontrolou na letišti, byla v jeho kufru nalezena bomba. To pak vysvětloval:
„Podle statistik je pravděpodobnost přítomnosti bomby v letadle 1:1000. Takže šance, že na palubě budou dvě bomby, je 1:1000000. Tím pádem jsem mnohem více v bezpečí…”

 

Pro zamyšlení

Naše řeč je moudrá: dělá zásadní rozdíl mezi „jsem přesvědčen” a „přesvědčil jsem se”.
[Karel Čapek]