Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Čtvrtý rozměr přistižen v akci

 

Vytvořeno
5.12.2011

 

Jestliže tušíte, co je Möbiova páska, čtvrtý rozměr a červí díra, můžete následující dva odstavce přeskočit.

Möbiova páska je proužek papíru, jehož překroucením okolo podélné osy o 180° a následným slepením konců dojde ke vzniku jediné plochy. Když malý figurantek (pro informatiky, konzultanty a analytiky: „Actor“) půjde po této pásce pořád rovně za nosem, tak bude chodit sice dokola, ale v osmičce… bude postupně chodit po obou stranách pásky (pomineme-li matematický fakt, že ta páska má jen jednu stranu). A když v té pásce uděláme dírku, díky které ten malý nebožák přejde na druhou stranu, tak se bude strašně divit, jak se vzal na právě nejvzdálenějším místě celého svého světa. Tedy za předpokladu, že bude chápat jen jeden (dopředu/dozadu) nebo dva (+doleva/doprava) rozměr a nebude tušit, že existuje také nahoře a dole.

Člověk vnímá a chápe tři rozměry, ale protože je hloubavý, tak tuší a předpokládá, že ve skutečnosti existuje prostorových rozměrů více. A říká se, že ve vesmíru jsou červí díry, které fungují podobně jako ta díra v Möbiově pásce – kdo do ní vletí, ten se objeví někde úplně jinde, kam by jinak s využitím jemu známých rozměrů letěl strašně dalekou cestou. Jako kdyby ten malý človíček musel jít po polovině délky pásky, aby se na druhou stranu dírky dostal. Anebo je průlet červí dírou něco jako kdyby motokára na hustě klikaté dráze mohla přeskočit mantinel z pneumatik a ušetřit si třetinu trati.

 

Tak prý ty díry jsou ve vesmíru… to vlastně souhlasí, protože i Evropa a naše republika jsou součást vesmíru… Dneska jsem opravoval světlo na chodbě, pohyboval jsem se jen mezi rozvaděčem, PIR čidlem, objímkou a druhým vypínačem, na ploše asi 4x1,5 metru. Použil jsem mj. starý černý plochý elektrikářský šroubovák, který jsem našel nad rozvaděčem. Práce při čelovce byla za pár minut dokonána, světlo se rozsvítilo, vzal jsem si svůj přinesený křížový šroubovák a svůj přinesený měřák; a chtěl jsem uklidit plochý šroubovák zpátky na místo…

Ale už tam nebyl. Nikde. Na zemi, ani ve skříni s rozvaděčem. Dokonce ani na stropě. V kapse! Musím ho mít v kapse! Ne, ani tam. Zkrátka není, zmizel. Nevím jak. Tedy vlastně vím. Nechtěně jsem experimentálně prokázal přítomnost červí díry. Díry ve čtvrtém nebo dalším rozměru. Asi se tím vysvětluje i problém s ponožkami, který kdysi líčil Petr Novotný – jak mu během praní v pračce nejen mizely ponožky, ale dokonce se v ní během pracích procesů objevovaly ponožky nové (rozuměj cizí).

Když někdo někde potkáte bezprizorní starý černý plochý elektrikářský šroubovák, vhodný pro odchlípnutí krytu vypínače a z neznámého důvodu trochu špinavýod bílé barvy, zkuste mi ho hodit zpátky. A pokud se tím čtvrtým rozměrem netrefíte zpátky k nám domů (musíte ho hodit, když na své aktuální místo spadnul), tak aspoň udělá radost někomu dalšímu. Vybavte ho raději deníčkem s informací o datu a času, ať je zpětně vidět, kudy se toulal. Bude to něco jako putovní předmět při geocachingu (nebo sledovaná Koruna Československá Rychlých šípů v jednom jejich příběhu) – a dokonce ani nemusím nikam chodit, když je start u mě doma.

A možná bych mohl deníčkem či cedulkou nějaký předmět vybavit já, a pohazovat ho po chodbě tak dlouho, až mi zdánlivě nepochopitelně zmizí z očí.

 

Po dopsání výše viditelného textu jsem se ještě vrátil celou oblast prohledat (pravda, bál jsem se přitom, že šroubovák někde najdu a pointa se mi změní na „Byl to ten Němec Alzheimer, co lidem schovává věci – už to dokáže i za desítky sekund.“, ale nestalo se tak. Fakt červí díra. Jestli o náš domácí šroubovák někde zakopnete, tak se omlouvám, ale já fakt ovládám jen 3 rozměry, tak jsem ho k vám strčil nerad.

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Čtvrtý rozměr přistižen v akci. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2020-02-21]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/ctvrty-rozmer-fejeton

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2020-02-21]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijíždí bavorák a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Broniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban.
Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá: „Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?”
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Ale jo, proč ne?”
Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má zpracovaná data. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: „Máš přesně 1 586 ovcí.”
„To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci.” Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?”
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.”
„Jste konzultant”, řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to uhodl?”
„Vůbec jsem nemusel hádat,” povídá ovčák. „Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mého psa…”

 

Pro zamyšlení

Moc vždy zotročí člověka, který ji drží v ruce.
[Voltaire]