Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Koupit obytné auto, nebo obytný přívěs (karavan)?

 

Vytvořeno
2. 10. 2014

 

Sice jsem nikdy nevlastnil ani jedno, ale během cestování na kole po Evropě jsem si na toto dilema určitý názor vytvořil:

Výhodou obytného auta (camper, mobile home) je snadnější couvání, otáčení při bloudění, parkování u pamětihodností a jízda vůbec.

Výhodou obytného přívěsu (karavan) je možnost nechat přívěs v kempu a vyrazit s autem po okolí - na výlet i na nákup.

Z toho se mi jeví, že
obytné auto je vhodné především pro cestovatele, kteří jedou za poznáním, posunují se po trase a téměř každou noc spí někde jinde. Mnohdy přímo u bodů poznávacího zájmu.
Z internetu a doslechu jsem vytušil, že i s obytným autem (ne jen na kole či koloběžce) se dá tábořit na divoko na louce či v lese. S obytným přívěsem už je to složitější, ale někteří prý zvládají i to.

Obytný přívěs je vhodný především pro ty, kdo jedou na pobytovou dovolenou - zabydlet se, koupat se celou dobu na jedné pláži a jezdit na výlety po okolí.
Anebo pro digitální nomády, kteří někam přijedou, ubytují se tam, na místě dálkově přes internet pracují, podnikají hvězdicové výlety po okolí,
a když okolí projezdí nebo je dané místo přestane bavit, tak se sbalí (třeba po týdnu) a jedou dál.

Neberte to ale jako závazné pravidlo:

 • Z postřehů majitelů obytných aut a přívěsů vyplývá, že mnozí z nich obě technologie postupně vystřídali - prodali přívěs a koupili obytné auto, nebo naopak.
 • Mnozí pracovní nomádi cestují obytnými auty - záleží na osobní volbě, navštěvovaných místech a také na obvyklé délce pobytu na jednom místě.
 • Výhodou přívěsu je jeho nižší cena, která umožní s obytným motoristickým cestováním snadněji (rychleji) začít tomu, kdo už vlastní auto s dostatečnou povolenou hmotností na kouli. A někdo přívěs zvolí proto, že mnohé přívěsy nabízejí větší obytný prostor než největší obytná auta do 3,5 t.
 • Možnost jezdit na výlety či nákupy po okolí tábořiště je u obytných aut často řešena vnějšími držáky či vnitřními garážemi na jízdní kola, mopedy a motorky (dokonce i na jachtách jsou často vozena jízdní kola pro výlety za přístav); občas je možné za obytným autem vidět připojený podvalník s velkou motorkou (Goldwing) či malým autem (Smart) - to už je vlastně karavaning, jenom naruby.
 • Je to jen můj vnější postřeh z pohledu nezúčastněného pozorovatele.

Komentáře návštěvníků

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky; a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení (aktuální počet: 0)
nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Strukturovaný opis komentářů

Pro:

 • paranoidní jedince, kteří nechtějí, aby FB věděl, že právě oni navštívili tuto stránku,
 • programátory, kterým se ta struktura vnořených polí bude líbit,
 • uživatele mobilních zařízení, kteří nechtějí, aby FB pokazil přizpůsobivost webu,
 • případný prohlížeč bez javascriptu
 • webový archiv, který si je takto uloží jako statický text dostupný v budoucnu i bez spolupráce Facebooku.
Array
(
  [error] => Array
    (
      [message] => (#4) Application request limit reached
      [type] => OAuthException
      [is_transient] => 1
      [code] => 4
      [fbtrace_id] => HikEUIUakVo
    )

)

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Koupit obytné auto, nebo obytný přívěs (karavan)?. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-17]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/obytne-auto-vs-prives

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-17]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Potkají se dva čerti a jeden se ptá druhého, proč je tak smutný. „Ále, to víš, já dělám na příjmu a poslední dobou nám tam chodí samí programátoři, to je úplně šílený. Zrovna včera: Přišel tam jeden, a hned nám tam motorovou pilou zkosil půlku oddělení, než jsme mu vysvětlili, že to není další level Dooma.”

 

Pro zamyšlení

S životem je to jako s divadelní hrou. Nezáleží na tom, jak je dlouhá, ale jestli je dobrá.
[Lucius Annaeus Seneca starší]