Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Postprofesní společnost? Nevěřím.

 

Doplněno
26. 2. 2017
Publikováno
26. 2. 2017
Vytvořeno
21. 2. 2017

 

Na Facebooku jsem viděl odkaz na článek:
Dny profesí jsou sečteny: Přichází post-profesní společnost (jiný web, nový panel)
Podle toho článku prý v budoucnosti nebudou pořeba lékaři, právníci, učitelé a další vyšší profese,
protože je nahradí umělá inteligenceveřejné sdílení znalostí.
A že prý je dobrým příkladem otevřeného přístupu ke znalostem Wikipedie.

Odkaz na článek jsem okomentoval zhruba takto:


Já s tímto článkem nesouhlasím.

Konkrétně v profesi webového programátora jsou všechny potřebné znalosti k dispozici zdarma na internetu v češtině.
Dokonce v češtině funguje i diskuzní fórum, kde profesionálové, kteří vědí, co mluví, z nadšení bezplatně radí a odpovídají na dotazy,
a přesto jsou weboví programátoři potřeba, protože ten umí to a ten zas tohle,
a když někdo potřebuje webovou aplikaci, a programovat neumí a nechce umět, tak si ji nechá naprogramovat,
přičemž odborník mu poradí i co má zákazník chtít, a má zákazníkovi dodat to, co potřebuje, a ne to, co si zákazník myslel na začátku, že chce.
Články jak na to či ono jsou. Jsou dobré, jsou zdarma. Ale zákazník je nechce studovat, zákazník chce svoji aplikaci, se zkušenostmi odborníka, naladěnou pro své potřeby.

Velmi nešťastné je uvádění Wikipedie jako dobrého příkladu. Protože Wikipedie je plná chyb.

A smutné je spoléhání na umělou inteligenci – umělý lékař provede technicky nějaká vyšetření, ale neodhalí skutečnou příčinu
(viz dr. Hnízdil vs. konvenční lékaři – automat nahradí konvenčního technického lékaře, ale už ne dobrého lékaře, který se zajímá o celý příěh a okolnosti).

Stejně tak učitel – automat vyzkouší žáka, zda si pamatuje letopočty (OK, i to je v určité míře potřebné, a na školách běžně jsou automatizované testy), ale nenavede ho k samostatnému myšlení – na to musí být dobrý lidský učitel.
Že třeba 90 % lidských učitelů takových není, to je jiná věc, ale ze strojových učitelů se to bude týkat celého sta procent, tam těch třeba 10 procent dobrých učitelů vymizí.
Leda že by stroje víc pomohly živým učitelům s technickou částí, aby jim zbylo více času na ten rozvoj žákovy osobnosti. Ale to už tu máme.
(A nemá smysl zastírat, že mnozí učitelé by potřebovali s rozvojem samostatného myšlení a vymaněním se z tabulek začít především sami u sebe.)
Už od knihtisku si žáci teoreticky mohou vše nastudovat sami, a pak si s živým učitelem povídat. Jestliže to tak není několik set let po Guttenbergovi, který umožnil učitelům šetřit čas, a dostat mechanické znalosti k žákům i bez učitele, tak to robot také nevyřeší, protože je problém asi někde jinde, než v času učitelů.
 

Článek naznačuje, že když budou znalosti na internetu, tak si lidi vše udělají sami a nebudou odborníky potřebovat.
Ale třeba zákony jsou na netu dostupné už velmi přehledně a přístupně, a přesto se využívají poradci, účetní a právníci, protože lajk si vše potřebné nastudovat nezvládne, pokud to není jeho koníček.
(I když je pravda, že díky veřejně dostupným zákonům už jsem občas v souvislosti se svým konkrétním případem za chodu doškolil např. technika STK, který se v části zákonů, jejichž dodržování má kontrolovat, orientoval méně než já, ale to se týkalo úzké oblasti, kterou lze považovat za můj koníček, a v níž se průběžně udržuji v obraze a vnímám ji v kontextu několika vzájemně souvisejících zákonů.
Když jsem pak podobně, tedy samostudiem, přistoupil k jiné oblasti boje občan vs. úřad, v oboru, v němž se komplexně neorientuji, tak jsem narazil na to, že jsem neobjevil část relevantních předpisů, s nimiž jsem nepočítal.)

Já mám sice několik profesí a k tomu dost koníčků,
a různé věci si od odborníků nechávám vyrábět na zakázku se svými vlastními úpravami oproti konfekci,
ale jsou věci, které mě nebaví, a které dělat nechci.
Např. jsem se snažil naučit opravovat svůj historický mikrobus, ale dospěl jsem k tomu, že i když se v něm vrtám, tak to k ničemu nespěje, nebaví mě to, a nepřináší to výsledky, takže to v případě potřeby radši zadám, a jdu si dělat jiné věci, které mě baví, a kde jsem schopen dosáhnout třeba aspoň 50 % výsledků profíka, aby to mělo smysl.

Onehdy jsem na blízké téma napsal něco o outsourcingu vs. dělání všeho vlastními zdroji: Franto, nefunguje ti to

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Postprofesní společnost? Nevěřím.. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/clanky/postrehy/postprofesni-spolecnost-neverim

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-20]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Co to znamená, když společnost poskytuje komplexní řešení vašich problémů?
Že účtované řešení obsahuje i netriviální imaginární složku.

 

Pro zamyšlení

Dejte si pozor, co si přejete, mohlo by se vám to splnit.
[(autor nezjištěn)]