Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Připevnění čelovky na přilbu – Proč?

 

Proč dávat na přilbu čelovku?

Jaký je smysl čelovky na přilbě? Jaké to má využití a výhody?

Čelovka

Pro noční jízdu na kole je sice hned po zadní blikačce důležité přední světlo, ale jako doplněk je vhodná i čelovka.
Díky ní cyklista v noci vidí na:

 • řetěz, převody, přesmykač a láhve
 • páčky řazení
 • tachometr
 • dopravní značky
 • mapu
 • hledání místa ke spaní
 • opravy
 • obsah brašen či batůžku
 • cokoliv chce, pokud stačí dosvit čelovky

Dopravní značky jsou dnes obvykle reflexní, takže světlo se z nich odráží ke zdroji – proto jsou dopravní značky při osvětlení čelovkou (umístěnou u očí) čitelné nesrovnatelně lépe, než při osvětlení předním světlem (upevněným na řidítkách). Stejně fungují i odrazky odstavených vozidel a odrazky na patnících. Přičemž pád do příkopa ani let přes střechu stojícího auta jistě nepatří k nejlepším cyklistickým snům.

Při každé opravě čelovka poskytuje velkou výhodu volných dvou rukou, a světla mířícího přesně tam, kam je třeba. Při jízdě s čelovkou na přilbě pak před opravou není nutné sundávat přilbu a nasazovat čelovku. Stačí prostě zastavit a začít spravovat. Což je obzvlášť příjemné právě v noci, kdy každé zdržení může být horší než přes den.

Výhled na tachometr je užitečný nejen pro přehled o rychlosti, ale i pro lepší navigaci, příp. pro přehled o aktuálním čase či čase jízdy.

Drobnou výhodou čelovky oproti přednímu světlu je i fakt, že čelovka je výše, a např. přes terénní nerovnosti je cyklista díky ní viděn dříve.

Přilba

Velká čelovka v praxi - Rumunsko a Bosna 2007, Okolo ČR 2008:
(popruh čelovky nezakrývá zadní reflexní plochy na přilbě)

Velká čelovka v praxi - Rumunsko a Bosna 2007
Velká čelovka v praxi - Rumunsko a Bosna 2007
Velká čelovka v praxi - Rumunsko a Bosna 2007

Popisuji zde pouze přínosy používání čelovky, protože přínosy používání přilby považuji za samozřejmě známé.

Z užitečnosti přilby a užitečnosti čelovky pak vyplývá i užitečnost jejich vzájemné kombinace. Navíc obzvlášť za tmy může hrozit vyšší riziko nehody, takže sundání přilby za účelem použití čelovky by bylo nebezpečné.

Poznámka

Pro dosažení optimální bezpečnosti při jízdě na kole za snížené viditelnosti doporučuji čelovku kombinovat přinejmenším s přední blikačkou, příp. s předním bateriovým světlometem. Ty narozdíl od čelovky zajišťují trvalé osvětlení kola zepředu, nezávisle na pohybech jezdce.

Proč přilbu a čelovku upravovat?

Cyklistická přilba je záměrně tvarovaná aerodynamicky a záměrně má hladký povrch. Z toho plyne, že

Běžná čelovka nasazená na běžnou přilbu může:

 • sklouznout dolů (malá čelovka bez horní pásky)
  • za jízdy zakrýt jezdci oči
  • za jízdy bolestivě udeřit jezdce do kořene nosu (podpořeno pružným páskem čelovky)
 • vystřelit (díky pružnému pásku) nahoru pryč z přilby a dopadnout na asfalt
  • čelovka se rozsype
  • mikrotužkové baterie se rozkutálí
  • příp. se čelovka neopravitelně rozštípe na kusy

Všechny uvedené varianty mám vyzkoušené v praxi. Obzvlášť nepříjemná je ta poslední, protože když se čelovka rozbije při jejím využívání, tak to znamená, že se rozbije za tmy, kdy je nejvíce potřeba.

Možnou prevencí vystřelení či sklouznutí čelovky z přilby je nenasazení čelovky na přilbu, a tedy nepoužití jedné z těchto pomůcek.
Což znamená velmi razantní snížení bezpečnosti jízdy, protože přilba je velmi důležitá pro každou jízdu na jízdním kole a čelovka je velmi užitečná při jízdě na jízdním kole za snížené viditelnosti mimo osvětlenou městskou zástavbu.Nabízím licenci na Technické řešení pro bezpečné připevnění čelovky na přilbu.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Připevnění čelovky na přilbu – Proč?. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2019-11-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/zlepsovaky/celovka/duvody

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2019-11-19]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Pase ovčák ovce na zelené louce. Najednou, co to? Po pěšince přijíždí bavorák a za ním oblaka prachu. Za volantem mladý muž v obleku od Broniho, v botách od Gucciho, vázanka D+G a na očích tmavé brýle Ray Ban.
Stisknutím tlačítka stáhne okénko, vykloní se a povídá: „Hej, ovčáku, když ti řeknu, kolik máš ve svém stádě ovcí, dáš mi jednu?”
Ovčák se pomalu podívá na úspěšného mladého muže a řekne klidně: „Ale jo, proč ne?”
Úspěšný mladý muž zaparkuje svůj bavorák, vytáhne notebook Dell, připojí ho ke svému mobilu od AT&T. Pomocí GPS určí svoji polohu, pak se připojí na satelit NASA, kde zadá svoje souřadnice a vyžádá si pořízení řady fotografií s vysokým rozlišením. Pak pomocí Adobe Photoshop otevře pořízené digitální obrázky a exportuje je do zpracovatelského střediska v Hamburku. Během pár vteřin dostane na svůj Palm Pilot zprávu, že obrázky jsou zpracovány a uloženy v databázi SQL. Propojí databázi s Excelem, kde má stovky složitých vzorců, a uploaduje všechna uložená data. Po několika minutách má zpracovaná data. Vytiskne je na miniaturní barevné tiskárně HP LaserJet jako stopadesátistránkovou zprávu a otočí se k ovčákovi: „Máš přesně 1 586 ovcí.”
„To je pravda. Takže podle naší domluvy si můžete vybrat jednu ovci.” Ovčák pozoruje pobaveně mladého muže, jak se snaží napasovat jedno zvíře do kufru auta, a pak povídá: „Když vám řeknu, jaké je vaše povolání, vrátíte mi, co jste si vzal?”
Mladý muž se na vteřinu zamyslí a odpoví: „Jistě.”
„Jste konzultant”, řekne ovčák.
Mladému muži spadne čelist: „To je pravda. Jak jste to uhodl?”
„Vůbec jsem nemusel hádat,” povídá ovčák. „Přijel jste, aniž by pro vás kdokoliv poslal. Chtěl jste si nechat zaplatit za odpověď, kterou jsem už dávno znal - navíc na otázku, na kterou jsem se ani neptal, a přitom o mé práci víte úplný kulový. A teď mi vraťte mého psa…”

 

Pro zamyšlení

Kromě člověka všichni živí tvorové vědí, že základním životním cílem je radovat se ze života.
[Samuel Butler]