Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Proč, kdy, kdo má používat cyklistickou přilbu?

 

Proč

Hlava je dost důležitá část těla a lebeční kosti nejsou jako ochrana všemohoucí.

I když nehodu bez přilby přežijete, může vám způsobit hodně nepříjemné doživotní následky. V jediném okamžiku se vám celý dosavadní svět obrátí naruby.

Konkrétní následky, které se staly po nehodě na kole bez přilby

 • Trvalá ztráta některých smyslů (např. hmatu, čichu, a většiny sluchu)
 • Ztráta paměti, nutnost naučit se mnoho základních věcí znovu (např. násobilku nebo názvy měst v okolí bydliště)
 • Trvalé "zjednodušení" myšlení
 • Trvalé poškození krátkodobé i dlouhodobé paměti (představte si, že si už nikdy nebudete jistí, co jste dělali před dvěma minutami, ani jak se jmenují vaši známí)

I když budete mít štěstí a vyváznete bez trvalých následků, může nepoužití přilby výrazně prodloužit dobu pobytu v nemocnici.

Přilba samozřejmě nepřináší svému uživateli nesmrtelnost, takže když si koupíte přilbu, tak to neznamená, že byste mohli začít riskovat.

Kdy

Vždy. K tomu, aby se něco stalo, stačí i jediná jízda bez přilby. Nehoda nebude čekat až se uráčíte vzít si přilbu. Někdo nosí přilbu jen na delší vyjížďky – ale to nestačí. Fatální nehoda se může stát i 200 metrů od domu.

Při cestách Evropou jsem na kole najel tisíce kilometrů. Ale přilbu si vezmu i když jedu 500 metrů na nákup.

Kdo

Každý. Riziko vážného úrazu hrozí i při nízkých rychlostech, klidné a neriskantní jízdě. To, že kolo není váš koníček a používáte ho jenom jako dopravní prostředek na krátké vzdálenosti není důvod k nenošení přilby!
Letecká záchranná služba létá mj. ke „starším lidem, kteří bez přilby vezou na řidítkách nákup a srazí je auto”.

A pokud na kole jezdíte rádi a hodně (sportovně, turisticky, účelově na delší vzdálenost) měli byste přilbu nosit tím spíš.

Dnes je samozřejmé, že když se někdo posadí do auta, tak se připoutá. A stejně samozřejmé by mělo být, že si před jízdou na kole vezme přilbu. V některých zemích je přilba na kole povinná pro každého.
U nás je od července 2006 přilba povinná pro cyklisty do 18 let (dříve byla povinná do 15 let).

Nejmladším

Jezdíš na kole jako drak? Tak používej přilbu, narozdíl od něj máš jen jednu hlavu!

Teenagerům

Koupil sis super bajk, abys nebyl out? A k němu cool dres, abys byl in? Tak nezapomeň na přilbu, abys nebyl dead.

Dospělým

Když sednete za volant, připoutáte se. To je samozřejmost. Když sednete na kolo, vezměte si přilbu! To je také samozřejmost.

Přilba je sice důležitá hlavně pro děti, ale může zachránit i dospělého. Pokud se považujete za dospělé, měli byste mít tolik rozumu, abyste přilbu nosili. Jestli tolik rozumu nemáte, nevím proč čtete podkapitolu "dospělým".

Rodičům

Jezdí vaše děti na kolech bez přilby? Vaše věc, asi jich máte hodně.

 • Ještě důležitější, než používání přilby dospělými cyklisty, je nošení přilby na kolo v případě dětí. Dětská hlava je mnohem zranitelnější než hlava dospělého.
   
 • Jen nezodpovědný rodič může posadit dítě na kolo bez přilby.
   
 • Dítě by mělo mít na hlavě přilbu, ať sedí v dětské sedačce na velkém kole, nebo samo jede na dětském kole.
   
 • Aby vaše dítě přilbu opravdu nosilo, jděte mu příkladem, aby přilbu považovalo za naprosto samozřejmou. Jak ho chcete přesvědčit, ať přilbu používá, když ji sami používat nebudete?
   
 • Nechte dítě vybrat barvu a potisk přilby, zvýšíte tím šanci, že ji bude nosit. U barvy je důležité pouze to, aby byla na silnici vidět, ale dětské přilby se snad dělají pouze pestré.
   
 • Problém může být s některými náctiletými cyklisty, kteří mohou přilbu odmítat z principu, ale to se doufám časem srovná, protože nastávající náctiletí už budou mít návyk od dětství, a procento používání přileb doufám poroste i u dospělých.
   
 • Zákon 361/2000 Sb. po změně provedené zákonem č.411/2005 Sb., platné od 1.7.2006:
     - § 58, odst.1: "Cyklista mladší 18 let je povinen za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě."
     - (od 1.1.2001 do 30.6.2006 platila povinnost používat přilbu pro cyklisty mladší 15 let)
   

Vašemu dítěti jste darovali život. Pokud nechcete, aby o něj přišlo, darujte mu cyklistickou přilbu.

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Proč, kdy, kdo má používat cyklistickou přilbu?. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-10-05]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/prilba/proc

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-10-05]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Přijde takhle jednou student na zkoušku a příliš látku neumí. Profesor ho už chce vyhodit, ale student naléhá, že by jinak měl zkažené prázdniny a tak dále, a prosí ještě o jednu otázku. Nato profesor: „Když mi povíte, kolik je v téhle místnosti žárovek, tak vám tu trojku dám.” Student prolézá celou místnost, nahlíží do skříní, ba i do odpadkového koše, až nakonec vítězoslavně odpoví: „13!”. Profesor otevře svůj kufřík, vyndá zbrusu novou žárovku a praví: „Kdepak, pane kolego, 14. Přijďte si příště.”
Historka se samozřejmě po fakultě rychle roznese, a tak když chce profesor na dalším termínu zase někoho vyhodit, dotyčný prosí, jestli by také nemohl počítat žárovky. Profesor svolí a student opět pečlivě mapuje celou místnost, načež nahlásí: „14!”. Profesor otevře kufřík a odpoví: „Máte smůlu, já dnes s sebou žádnou žárovku nemám.”
Student sáhne do sveho batůžku a se slovy „Ale já ano” vytáhne jednak krásnou žárovku, jednak index.

 

Pro zamyšlení

Naše řeč je moudrá: dělá zásadní rozdíl mezi „jsem přesvědčen” a „přesvědčil jsem se”.
[Karel Čapek]