Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Připevnění čelovky na přilbu – Funguje to?

 

Ověřeno v náročných podmínkách

Nezávislé cesty na kole na těžko po Evropě 2004-2007 a okolo ČR 2008

Řešení jsem vyvíjel od r.2004, zejména během mých cest na kole na těžko po Evropě.
Po dokončení vývoje jsem výsledek ověřil při cestách Přes Rumunsko do Bosny 2007 (12.8.-30.9.2007) a Na kole okolo republiky 2008 (1.-19.9.2008).
Obě cesty proběhly na sklonku léta, kdy Slunce zapadá brzy, a při obou cestách jsem v souladu se svými zvyklostmi často jel i do půlnoci. Čelovka na přilbě tedy odsloužila mnoho hodin a pomáhala mi s jízdou a navigací v místech, kde jsem byl poprvé v životě, např. v Srbsku a přilehlých zemích.

Běžný provoz na krátké vzdálenosti

Užitečnost čelovky připevněné bezpečně na přilbě je ověřena nejen při náročných letních a ranně-podzimních cykloturistických výpravách,
ale i při krátkých (několik desítek km/cesta) účelových cestách v průběhu celého roku.
Vždy šlo o jízdu po silnici, chování v terénu není ověřeno. Ale při průjezdech městem v silničním provozu musela čelovka na přilbě nejednou zvládnout velká fyzikální zrychlení (prudké brzdění, myšky, krátká rychlá ohlédnutí oběma směry, apod.).

Sama čelovka

Upravené čelovky dlouhodobě intenzivně používám nejen na cyklistické přilbě, ale, při pěší chůzi nebo práci, také přímo na hlavě. Díky použití suchého zipu "mech" na straně čelovky není úprava čelovky při nošení na holém čele na obtíž, mech mne netlačí ani nedře.

Perspektivní budoucnost

V nejbližší době lze v oblasti prodeje cyklistických potřeb předpokládat relativně dobrý vývoj – přinejmenším relativně, ve srovnání s ostatními odvětvími.
Slibovaná a začínající ekonomická krize nahrává cyklistice – jako způsobu dopravy, i jako sportu.

Cyklistika jako sport, cykloturistika jako koníček

Ze všech sportovních a turistických odvětví patří cyklistika a cykloturistika k těm nejméně finančně nákladným na provoz, neboť nevyžaduje nákup benzínu, vstupenek, jízdenek, permanentek, ani jiných poplatků. Sportovec doma nasedne na kolo, jede se projet, a nikdo za to po něm nic nechce. Vodáci a horolezci platí benzín nebo naftu, příp. půjčovné za část výbavy. Lyžaři platí benzín nebo naftu, a především ještě permanentky na vlek. Oproti tomu cyklista potřebuje pouze jednou za čas investovat do výbavy, a samotné ježdění po něm žádné přímé výdaje nevyžaduje.

Cyklistika jako účelová doprava

Pakliže lidé budou muset šetřit, poroste počet těch, kteří pro účelovou dopravu místo automobilu či hromadné dopravy používají jízdní kolo. Pro takové ježdění je světelná výbava cyklisty obzvlášť důležitá, protože cyklista pak jezdí tehdy, kdy je to potřeba, ne tehdy, kdy by to bylo nejsnadnější. Podobně se tento trend projevuje i dobrými prodeji nejmenších a nejlevnějších automobilů (na úkor větších a dražších).

Ostatní sportovní přilby

Řešení je teoreticky využitelné i pro lyžařské, vodácké, lezecké a další přilby.
Např. na lyžích se sice prozatím čelovky příliš nevyužívají, ale vzhledem ke vzrůstající oblibě volné jízdy mimo sjezdovky lze od lyžařů očekávat zájem.

Pracovní přilby

Systém lze využít i pro pracovní přilby – pro dělníky, stavaře, montéry, záchranáře (zdravotnické, horské, …) nebo pro kohokoliv jiného, komu při výkonu práce hrozí zranění hlavy a někdy pracuje za snížené viditelnosti.

Systém je primárně určen pro cyklistické přilby s aerodynamickým tvarem a velmi hladkým povrchem, takže je spolehlivě použitelný i pro pracovní přilby, které mají oproti cyklopřilbě kolmější čelo a navíc příp. i malý pevný kšilt.
Nevýhodou může být fakt, že pracovní přilby nemívají pásek pod bradou, a příliš těžká čelovka by mohla při předklonu nebo záklonu způsobit pád přilby z hlavy. Ale na trhu je dostatek velmi malých a velmi lehkých čelovek (obvykle cca. 3-7 LED diod a 3 AAA "mikrotužkové" baterie), které jsou bezpečně použitelné i pro přilby bez pásky pod bradou.

Užitečnost připevnění čelovky na přilbu vyplývá z užitečnosti samotné přilby a samotné čelovky:

 • přínos ochranných pracovních přileb není třeba popisovat
 • čelovka umožní při práci za tmy používat obě ruce a současně vidět tam, kam je právě potřeba
 • jejich vzájemná kombinace pak umožňuje zachovat ochranu hlavy i za snížené viditelnosti, kdy obvykle hrozí vyšší riziko úrazu, a kdy by tedy nebylo rozumné kvůli použití čelovky odložit přilbu

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Připevnění čelovky na přilbu – Funguje to?. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/zlepsovaky/celovka/overeni

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-22]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Webmaster vyplňuje žádost o občanku.
Datum narození: 25.12.1975
Výška: 185 cm
Barva očí: #0040FF

 

Pro zamyšlení

Mnoho dá člověku svět, ale když chce člověk dát něco světu, musí sedět na svém poli a dřít jako nádeník.
[Karel Čapek]