Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Různé sportovní přilby

 

Není přilba jako přilba

Každá homologavaná přilba má atest na konkrétní typ činnosti. Že cyklistická přilba není dostačující pro použití na motocyklu, je asi každému jasné.
Ale je důležité si uvědomovat i to, že nelze zaměňovat různé typy sportovních přileb. Kromě cyklistických přileb existují také helmy lyžařské, vodácké, lezecké, hokejistické a další. Nemluvě o specializovaných „cyklistických” přilbách pro sjezd, trial, apod.

Voda a skály

Existují i univerzální přilby mající atest pro různá využití. Typicky jde o přilbu, která je vodácká a současně horolezecká, protože tyto přilby jsou si konstrukčně podobné.

Voda vs. kolo

Bylo by ale špatné zaměnit vodáckou a cyklistickou přilbu.
Protože jejich účel je jiný, a tudíž je jiná i konstrukce.

Cyklistická přilba má za účel absorbovat kinetickou energii, ztlumit silný náraz ve vysoké rychlosti,
je tedy silná a je vyrobena z polystyrenu (přibližně).

Zatímco vodácká přilba je určena k ochraně hlavy před otlučením o kameny, loď a jiné předměty v relativně nízké rychlosti.
Je tedy tenká, plastová, zato ale ve srovnání s cyklistickou přilbou celoplošná, s menším poměrem plochy větracích otvorů k ploše přilby.

Vodácká přilba je tedy pro použití na kole naprosto nevyhovující (příliš tenká, neabsorbuje energii);
cyklistická přilba je na vodě lepší než nic, ale vodáckou přilbu plně nenahradí (chrání menší povrch hlavy a může sklouznout (jiný web, nový panel)).

Lyže a kolo

Zato z věcného hlediska nevidím problém ve využití lyžařské přilby pro zimní jízdu na jízdním kole. Stejně jako cyklistická, i lyžařská přilba je konstruována pro absorpci energie při nárazu vysokou rychlostí. Na lyžích i vyšší než na kole (tedy teoreticky, bez započtení rychlosti auta jedoucího proti cyklistovi).
Při použití lyžařské přilby pro jízdu na kole v mrazu může být ale potíž v tom, že lyžařské přilby nejsou nutně barevně navrženy pro denní ani doplněny reflexními nálepkami pro noční viditelnost na silnici. Dále některé typy lyžařských přileb mohou omezovat přístup zvuku k uchu uživatele, což v silničním provozu snižuje bezpečnost.

Sjezdovka a řeka

Lyže

Lyžařským přilbám se věnuje projekt Noste přilby! (jiný web, nový panel) časopisu Snow.
Jen bych ke stránce „Trocha statistiky” na odkazovaném webu podotkl, že

 • mopedy nejezdí rychlostmi do 80 km/h, ale do 45km/h – když má malý motocykl konstrukční rychlost přes 45km/h, tak to není moped (provozovatel webu patrně nerozlišuje pojmy „moped” a „skútr”)
 • cyklisté jezdí i rychleji než 70 km/h (a při porovnání se sjezdovým lyžováním je ještě zapotřebí zohlednit riziko čelního střetu s motorovým vozidlem, kdy se rychlosti sčítají)

Loď

Zajímavé je, že přestože vodácká přilba narozdíl od vesty ještě zdaleka není nejširší veřejností vnímána jako základní součást vodácké výbavy (protože přilby přišly později),
je použití vodácké přilby užitečné na více úsecích než použití vesty.
Protože na obtížné nebo hluboké vodě se hodí přilba i vesta; na mělčině, kde je vody po kolena nebo po pás, si mnohem pravděpodobněji rozbijete hlavu o kámen, než se utopíte. A pokud se na mělčině utopíte, může to být způsobeno mj. tím, že vás rána do hlavy vyřadila z provozu.

Na Vltavě jsme potkali záchranku, která ke břehu řeky přijela ne proto, že by se někdo topil, ale proto, že někdo po opuštění lodi dopadl hlavou na kámen.
Možná někomu přijde být použití vodácké přilby na snadném úseku řeky zbytečné …ale ona „snadnost” úseku a vodákův pocit bezpečí někdy pramení z toho, že je v daném místě mělčina. A právě na mělčině se hlava rozbíjí nejsnadněji.

Smysluplnosti vodáckých přileb se věnuje např. článek „Zbytečná výbava? (jiný web, nový panel)” na severu raft.cz .

Komentáře návštěvníků této webové stránky

Poskytovatelé diskusních služeb (Facebook, Disqus) si do cookies ve vašem prohlížeči ukládají různé údaje, čímž mohou narušit vaše soukromí. Načtením diskusí na vaši žádost s tím souhlasíte.
Na drtivé většině webů se plug-iny Facebooku, Googlu, Disqusu a jiných třetích stran načítají automaticky;
a že u mě se to děje až na vaše výslovné přání (tedy většinou neděje), je moje specialitka pro ochranu vašeho soukromí.
Discussion plugins from 3rd parties (Facebook, Disqus) provide information about you to theirs providers, saving some information into cookies in your browser. If you will load discussion on your request, it means you agree with it.

Pokud máte účet na Facebooku

(nebo jiném z několika podporovaných serverů)

Chovejte se tady jako doma, ať vidíme, jak to u vás vypadá.
[nápis v linkovém autobusu]

A priori upřímně doufám, že mě obsah a forma příspěvků nedonutí k žádným moderátorským zásahům,
ale právo zásahu si vyhrazuji, protože tyto komentáře jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistroval na FB, a já netuším, co se tu může objevit.

V souvislosti s vkládáním odkazů na Vaše weby do komentářů nejsem hysterický. Odkaz na nekomerční web s relevantním obsahem, který může pomoci ostatním návštěvníkům, uvítám.

 
Načíst sem facebookové komentáře
pro čtení nebo přidání vlastního

(vyžadován javascript)
 
Komentáře se záměrně nenačítají samy, aby až do jejich načtení:
Facebook nevěděl, že jste tady právě vy,
nezkazila se přizpůsobivost webu a kvalita kódu
a nezvyšoval se datový tok.
 
Facebook ví, že tuto stránku teď někdo navštívil, ale na rozdíl od řešení obvyklého na drtivé většině jiných webů s FB pluginy tady díky mému způsobu realizace nepoznal, že jste to byli právě vy.

 

Pokud nemáte účet na Facebooku

Komentářový plugin Facebooku umožňuje vkládat komentáře i prostřednictvím účtů na několika dalších serverech (i když u nás nejsou moc používané).

Pokud nemáte žádný účet, prostřednictvím kterého byste sem mohli napsat komentář, neberte to jako diskriminaci. Zkrátka jsou tu komentáře alespoň pro uživatele FB a pár dalších serverů, což je lepší, než kdyby tu nebyly vůbec.

Kromě zjevné nevýhody má toto řešení i své výhody:

 • Při použití své FB identity by se většina uživatelů mohla zamyslet, co vypouští z prstů.
 • Odkaz na komentovanou stránku se může šířít Facebookem.
 • Ve výchozím nastavení se přednostně zobrazují komentáře zanechané návštěvníkovými facebookovými známými, což v důsledku podporuje obě předchozí výhody.

Navíc většina neuživatelů FB zůstává mimo FB ze svého vlastního rozhodnutí, takže jim neužívání Facebooku přináší různé pro ně důležité výhody (soukromí, čas), které snad vykompenzují nemožnost sem něco napsat.
Případně je možné jako náhradní možnost použít návštěvní knihu společnou pro celý web.
Časem třeba napíšu nebo nasadím nějaký jiný komentářový systém, který bude mít menší omezení pro komentátory, ale teď je tu alespoň toto.

Ale i tak si můžete alespoň přečíst komentáře od ostatních.

Komentáře Disqus

Sem se javascriptem vkládají komentáře Disqus, teď Vám ale asi javascript nefunguje.
System for comments Disqus doesn't work without javascript.

Skok nahoru na: Navigační menu (klávesová zkratka „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

 • Přidat do záložek (Ctrl+D)
 • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
 • Vytisknout (Ctrl+P)
 • Citovat podle ČSN ISO 690

  Tuto stránku

  ADÁMEK, Martin. Různé sportovní přilby. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/kolo/prilba/jine-sportovni

  Celý web

  ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod [cit. 2018-03-18]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

- „Uvažujme množinu všech množin, které nikdy nebyly uvažovány… Počkat, kam se všechny poděly?”

 

Pro zamyšlení

Není pravda, že máme málo času, avšak pravda je, že ho hodně promarníme.
[Lucius Annaeus Seneca mladší]