Zkratka na hlavní stranu: Alt + Shift + horní 2(ě)
Linkedin FB e-mail Google Plus Twitter

Hledat na tomto webu

 
 

Komunikační technologie

Telefony a mobily

Mobilní i pevné telefony

 

Označení psa telefonem

Jak nejlépe označit psa telefonním číslem majitele pro případ zatoulání a nalezení psa.

 

Přehled mobilů Siemens

Tabulka s typy mobilních telefonů Siemens. Základní údaje, vzhled jednotlivých typů, technické parametry, doplňkové informace a zajímavosti. Vývoj mobilů Siemens, historický přehled od modelu S4 po SX45.

 

Struktura telefonních čísel

Schéma telefonních čísel ČR/ČS (územněsprávní dělení x telekomunikace), nová struktura tel. čísel od září 2002, stará UTO, stará TTO, staré SPZ, nové registrační značky, staré kraje, nové kraje, okresy. Jen principielní analýza, nikoliv úplný seznam.

 

Gallery S55

Prográmek pro tvorbu webové galerie z fotografií z fotoaparátu QuickPic u mobilu Siemens S55

 

Tranďák je Tranny

Jazykovědně-technický článek o přeložitelnosti slova Tranny jako Tranďák i bez znalosi kontextu a o překladu slova mobil.

 

PMR kanály

PMR 446: Kanály, frekvence a jejich využití.

 

CB radio

Občanské vysílačky

 

Video: Jazyk (a CB radio) může zachránit životy (!!)

Otitulkovaný videozáznam z mé kamery v autě:
Pozor při předjíždění vysokých aut, přes která nevidíte.
I když pojedete legálně přes přerušovanou čáru,
může být za předjížděným autobusem/náklaďákem
v mírné pravotočivé zatáčce
schované protijedoucí auto.

 

Jak používat CB

Návod jak používat CB radio, mj. zaměření na kanál řidičů.

 

Občanské vysílačky pro dobrodruhy

Využití občanských vysílaček pro dobrodruhy a aktivně žijící lidi. Základní pokyny jak používat vysílačku, obsluha CB radia. Základní technické informace pro výběr vysílačky.

 

CB v autě

Básnička o občanské vysílačce a dopravních informacích

 

Hláskovací tabulka

Hláskovací tabulka – česká, mezinárodní, slovenská a polská; pro písmena, pro číslice. Smysl, použití, legislativa. Hláskovací abeceda.

 

Táborová hra

Plán krátké táborové soutěže pro procvičení práce s vysílačkami (PMR, CB) a nenásilné naučení hláskovací tabulky.

 

Morseovka

Plné znění morseovky vč. zvláštních znaků, nového znaku pro zavináč a znaků ruské abecedy (cyrilice, azbuka). Souhrn různých kolidujících verzí morseovky a duplicitních pomocných slov.

 

Psychologie neosobní komunikace

Seminární práce na psychologii, napsána s využitím znalostí elektrotechniky. Rozděluje a popisuje nejběžnější prostředky neosobní komunikace.

 

 

Skok nahoru na: Navigační menu
(klávesová zkratka Alt + Shift + horní „5”)

Zaujala Vás tato stránka?

  • Přidat do záložek (Ctrl+D)
  • Sdílet odkaz (vysílačka)Skok nahoru na:
  • Vytisknout (Ctrl+P)
  • Citovat podle ČSN ISO 690

    Tuto stránku

    ADÁMEK, Martin. Komunikační technologie. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-04-01]. Dostupné z: https://www.adamek.cz/komunikace

    Celý web

    ADÁMEK, Martin. Martin Adámek [online]. Náchod / Meziměstí [cit. 2023-04-01]. Dostupné z: https://www.adamek.cz

 

 
 

Národní kulturní dědictví

WebArchiv – Stránky archivovány Národní knihovnou ČR Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR pro svou kulturní, vzdělávací, vědeckou, výzkumnou nebo jinou informační hodnotu za účelem dokumentace autentického vzorku českého webu. Jsou součástí kolekce českých webových stránek, které NK ČR hodlá dlouhodobě uchovávat a zpřístupňovat pro budoucí generace. Jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.  

 

 
 

Pro rozptýlení

Chemik, inženýr, fyzik a obchodník dostali každý jeden barometr a úkol změřit pomocí něj výšku jednoho mrakodrapu.
Chemik velmi pečlivě změřil atmosférický tlak u paty budovy. Pak jel výtahem až na střechu a změřil tamní atmosférický tlak. Vytáhl kalkulačku a pečlivě vypočítal výšku z rozdílu atmosférických tlaků.
Inženýr hned vyjel výtahem nahoru na střechu. Našel dlouhý provaz u takové té věci na mytí oken zvenku a přivázal k němu barometr. Pak ho spustil ze střechy až na úroveň terénu a zase vytáhl zpátky – a přitom změřil výšku budovy v rozpaženích, což prý je asi metr a půl.
Fyzik také ihned jel nahoru. Překročil lano a šel ke hraně střechy. Vyndal stopky a pustil barometr ze střechy. Ze změřené doby volného pádu a znalosti gravitačního zrychlení vypočítal výšku budovy.
Obchodník nejel vůbec nikam. V přízemí zašel za domovníkem a řekl mu: „Když mi povíte, jak je tenhle dům vysoký, dám vám tenhle prima barometr.”

 

Pro zamyšlení

Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat: tomu se ovšem říká fušerská práce.
[Karel Čapek, 1925]